Nvidia ABŞ-də süni intellekt çipləri istehsalına başlayır
Dünyanın aparıcı çip istehsalçılarından biri olan Nvidia, süni intellekt (AI) çiplərinin istehsalını qismən ABŞ-a köçürmək məqsədilə Arizona və Texas ştatlarında bir milyondan çox kvadrat fut sahəni əhatə edən istehsal və sınaq müəssisələrinin inşasına başladığını açıqlayıb.
Şirkətin bəyanatına görə, Nvidia-nın yeni Blackwell seriyalı çiplərinin istehsalına artıq TSMC-nin Arizona, Feniksdəki zavodlarında start verilib. Paralel olaraq, Texasda “superkompüter” istehsalı üçün Foxconn ilə Hyustonda, Wistron ilə isə Dallasda yeni zavodlar qurulur. Çiplərin qablaşdırılması və sınaq mərhələləri üçün Nvidia Amkor və SPIL şirkətləri ilə əməkdaşlıq edir.
Houston və Dallas zavodlarında kütləvi istehsalın növbəti 12–15 ay ərzində sürətlənməsi planlaşdırılır. Nvidia-nın hədəfi isə növbəti dörd il ərzində ABŞ-da yarım trilyon dollar dəyərində AI infrastrukturu istehsal etməkdir.
Şirkətin icraçı direktoru Jensen Huang bildirib:
“Dünyanın süni intellekt infrastrukturunun mühərrikləri ilk dəfədir ki, ABŞ-da qurulur. ABŞ istehsal gücümüzü artırmaqla artan tələbi daha çevik qarşılamağımıza, təchizat zəncirimizin güclənməsinə və dayanıqlılığımızın artmasına kömək edir.”
Bu açıqlama, Nvidia-nın H20 çipinə qoyula biləcək ixrac nəzarətlərindən yayındığı bir vaxtda verilib. NPR-nin məlumatına görə, H20 – Nvidia-nın Çinə ixrac edilə bilən ən qabaqcıl çipi – ABŞ daxilində istehsal təşəbbüsü sayəsində məhdudiyyətlərdən qorunub. Prezident Donald Trump ilə bağlanan razılaşmaya əsasən, Nvidia ABŞ-da AI məlumat mərkəzləri üçün komponentlərə sərmayə qoymağa söz verib.
Eyni zamanda, bir çox texnologiya şirkətləri də Tramp administrasiyasının "Əvvəlcə Amerika" yanaşmasına uyğun olaraq, ABŞ-da süni intellekt sahəsinə sərmayələrini artırıblar. OpenAI, SoftBank və Oracle ilə birlikdə "Stargate Layihəsi" çərçivəsində 500 milyard dollarlıq ABŞ məlumat mərkəzi təşəbbüsünə qoşulub. Microsoft isə 2025-ci maliyyə ilində 80 milyard dollar dəyərində AI məlumat mərkəzi inşa etməyi planlaşdırır, bunun 50%-i ABŞ-da həyata keçiriləcək.
Donald Trump administrasiyası TSMC kimi şirkətləri də təzyiqlərlə ABŞ-da istehsala yönəltməyə çalışır. Məlumata görə, Prezident TSMC-yə ABŞ-da yeni zavod açmadığı təqdirdə 100%-ə qədər vergi tətbiq ediləcəyi xəbərdarlığını edib.
Nvidia-nın bu təşəbbüsünün yüz minlərlə yeni iş yeri yaratması və qarşıdakı onilliklər ərzində trilyonlarla dollarlıq iqtisadi təsir göstərməsi gözlənilir. Lakin ABŞ-da çip istehsalının genişləndirilməsi böyük çətinliklərlə də üzləşə bilər. Çindən gələn xammala qarşı mümkün ticarət məhdudiyyətləri, ixtisaslı əmək qüvvəsinin çatışmazlığı və Tramp administrasiyasının CHIPS Aktını zəiflətmə addımları kimi faktorlar, sektora ediləcək yeni investisiyaları ləngidə bilər.
Nəticə olaraq, Nvidia-nın bu qərarı, təkcə texnoloji inkişaf deyil, həm də ABŞ-ın süni intellekt sahəsində qlobal liderliyini möhkəmləndirmək məqsədi daşıyır.

Nvidia begins ai chip production in the U.S
Nvidia, one of the world’s leading chip manufacturers, has announced plans to partially relocate its AI chip production to the United States by beginning the construction of manufacturing and testing facilities spanning over one million square feet in the states of Arizona and Texas.
According to the company’s statement, production of Nvidia’s new Blackwell-series chips has already begun at TSMC’s plant in Phoenix, Arizona. Simultaneously, new factories are being built in Texas for supercomputer manufacturing — in Houston with Foxconn, and in Dallas with Wistron. For the chip packaging and testing phases, Nvidia is partnering with Amkor and SPIL.
Mass production at the Houston and Dallas facilities is expected to accelerate over the next 12 to 15 months. Nvidia’s ultimate goal is to build AI infrastructure worth half a trillion dollars in the U.S. over the next four years.
The company’s CEO, Jensen Huang, stated:
“For the first time, the engines of the world’s AI infrastructure are being built in the United States. Strengthening our U.S. manufacturing capacity helps us meet rising demand more flexibly, reinforce our supply chain, and improve our resilience.”
This announcement comes as Nvidia looks to avoid potential export restrictions on its H20 chip. According to NPR, the H20 — Nvidia’s most advanced chip permitted for export to China — is protected from such limitations due to the company’s domestic manufacturing efforts. Under an agreement with President Donald Trump, Nvidia committed to investing in components for AI data centers within the U.S.
At the same time, many tech companies are increasing their investments in AI within the U.S., in alignment with the Trump administration’s “America First” policy. Alongside OpenAI, SoftBank, and Oracle, Nvidia has joined the $500 billion U.S. data center initiative under the “Stargate Project.” Microsoft also plans to invest $80 billion in AI data centers for the 2025 fiscal year, with 50% of that investment based in the U.S.
The Trump administration is also pressuring companies like TSMC to shift manufacturing to the U.S., reportedly warning the firm of up to 100% tariffs if it does not build a new plant in the country.
Nvidia’s initiative is expected to create hundreds of thousands of new jobs and generate trillions of dollars in economic impact over the coming decades. However, expanding chip production in the U.S. may face major challenges, including potential trade restrictions on raw materials from China, shortages of skilled labor, and moves by the Trump administration to weaken the CHIPS Act — all of which could slow down new investments in the sector.
Ultimately, Nvidia’s decision represents not only a leap in technological development but also a strategic step to strengthen U.S. global leadership in the field of artificial intelligence.