Süni intellekt əsaslı səs klonlama texnologiyaları hazırlayan ElevenLabs startapı,Nvidia ilə strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində investisiya sazişi imzalayıb. Razılaşmanın maliyyə detalları ictimaiyyətə açıqlanmayıb.
Keçmiş Google mühəndisi Piotr Dąbkowski və keçmiş Palantir strateqisti Mati Staniszewski tərəfindən qurulan ElevenLabs, səs sahəsində müxtəlif məhsullar təqdim edir. Startap mətndən səsə, səsdən mətnə çevrilmə, səs klonlama, süni intellektlə dublyaj və səs izolyasiyası kimi texnologiyalar üzərində işləyir.
Onların “Voice Library”, “VoiceLab” və “AI Dubbing Studio” kimi alətləri istifadəçilərə orijinal səs tonunu və emosional ifadələrini qoruyaraq məzmun yaratmağa imkan verir. Bu texnologiyalar səsli kitablardan podkastlara, video məzmunlarından virtual köməkçilərə qədər bir çox sahədə geniş istifadə olunur.
Son olaraq 2025-ci ilin yanvarında 180 milyon dollar investisiya alan ElevenLabs, dəyərini 3.3 milyard dollara qədər yüksəltmişdi. Yaxın günlərdə isə əməkdaşlarına səhm satışını təmin edərək startapın dəyərini 6.6 milyard dollara çatdırıb və illik təkrarlanan gəlirinin 200 milyon dollar olduğunu açıqlayıb.
Startapın investorları arasında Andreessen Horowitz və Sequoia kimi tanınmış fondlar yer alır. ElevenLabs, süni intellekt modellərini Nvidia-nın qrafik prosessorları (GPU) ilə işlətdiyi üçün Nvidia-nın bu investisiyası strateji əhəmiyyət daşıyır.
ElevenLabs-ın CEO-su Mati Staniszewski bu investisiyanı maliyyə deyil, strateji baxımdan vacib hesab etdiyini bildirib. O deyib: "Bizim strateji tərəfdaşlara ehtiyacımız var. Nvidia yalnız maliyyə deyil, həm də dərin mütəxəssisliyə sahib olduqları GPU-larını gətirir. Bu səbəbdən bu investisiya bizim üçün maliyyədən çox strateji əhəmiyyət daşıyır." Staniszewski əlavə edib ki, hazırda əlavə kapitala ehtiyacları yoxdur və gələcək on illiyi birlikdə inşa edə biləcək strateji tərəfdaşlar seçməyə fokuslanıblar.
Nvidia-nın CEO-su Jensen Huang, ötən həftə Londonda keçirilən tədbirdə şirkətin Böyük Britaniyadakı startaplara ayırdığı 2 milyard funt sterlinqlik investisiya proqramı çərçivəsində dəstəklədiyi bəzi şirkətlərin adlarını açıqlamışdı. Həmin siyahıda Wayve, xa, Revolut, PolyAI, Synthesia, Latent Labs və Basecamp Research kimi startaplar yer alsa da, ElevenLabs-ın adı çəkilməmişdi. Lakin daha sonra Huang, ElevenLabs-ı Böyük Britaniyada diqqət çəkən süni intellekt startaplarından biri kimi qeyd edib.

Nvidia invests in ElevenLabs
ElevenLabs, a startup developing AI-based voice cloning technologies, has signed an investment agreement with Nvidia as part of a strategic partnership. The financial details of the deal have not been disclosed.
Founded by former Google engineer Piotr Dąbkowski and former Palantir strategist Mati Staniszewski, ElevenLabs offers a range of voice-related products. The startup works on technologies such as text-to-speech, speech-to-text, voice cloning, AI dubbing, and voice isolation.
Their tools, including Voice Library, VoiceLab, and AI Dubbing Studio, allow users to create content while preserving the original voice tone and emotional expressions. These technologies are widely used across audiobooks, podcasts, video content, and virtual assistants.
In January 2025, ElevenLabs raised $180 million in investment, increasing its valuation to $3.3 billion. Recently, the startup enabled employee share sales, raising its valuation to $6.6 billion and reporting an annual recurring revenue of $200 million.
Investors in the startup include well-known funds such as Andreessen Horowitz and Sequoia. Since ElevenLabs runs its AI models on Nvidia GPUs, Nvidia’s investment carries strategic significance.
ElevenLabs CEO Mati Staniszewski emphasized that the investment is more strategic than financial. He stated, “We need strategic partners. Nvidia brings not only funding but also deep expertise with their GPUs. That’s why this investment is strategically important to us, more than financially.” He added that the startup does not currently need additional capital and is focused on choosing partners with whom they can build the next decade.
Nvidia CEO Jensen Huang had previously mentioned some startups supported under the company’s £2 billion UK startup investment program, including Wayve, Revolut, PolyAI, Synthesia, Latent Labs, and Basecamp Research, but ElevenLabs was not initially listed. Later, Huang highlighted ElevenLabs as one of the most notable AI startups in the UK.