OBA-dan ekosistemə dəstək – İnnovasiya Mərkəzi fəaliyyətə başladı
Ölkənin ən böyük pərakəndə şəbəkəsi olan OBA marketlər innovasiya ekosisteminə töhfə vermək məqsədilə “SİD – Sənin İdeyan Dəstəklənir” layihəsini işə salıb. Layihə həm şirkət əməkdaşları, həm də xarici istedadlar üçün açıq platforma kimi fəaliyyət göstərəcək.
Adını “seed” (toxum) anlayışından alan təşəbbüs hər bir ideyanın düzgün mühitdə böyüyərək reallığa çevrilməsini simvolizə edir.
Layihənin əsas istiqamətləri:
OBA Intrapreneurship – şirkət əməkdaşları gündəlik iş proseslərini daha səmərəli etmək üçün innovativ ideyalarını təqdim edərək mentor dəstəyi ilə prototip mərhələsinə gətirə biləcəklər.
İnnovativ Həllər Marafonu – startaplar, gənc mütəxəssislər və yaradıcı şəxslər real biznes problemlərinə həllər təklif edərək layihələrini inkişaf etdirmək şansı qazanacaqlar.
Hazırda İnnovativ Həllər Marafonuna qeydiyyat davam edir. Bu il marafonun mövzusu “Müştəri məmnuniyyəti” olaraq seçilib. Yarış ideyaların ilkin təqdimatından MVP hazırlanmasına qədər bütün mərhələləri əhatə edəcək və iştirakçılara mentor dəstəyi, yeni bilik və tərəfdaşlıq imkanları qazandıracaq. Marafonun ümumi mükafat fondu 10 000 AZN təşkil edir.
OBA İnnovasiya Mərkəzinin açıqlamasında qeyd olunur ki, bu təşəbbüs istedadların dəstəklənməsi, yeni həllərin ortaya çıxarılması və ümumilikdə startap ekosisteminin güclənməsinə xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, OBA MMC 2016-cı ildən fəaliyyət göstərir və hazırda 1600-dən çox market, 10 000-ə yaxın əməkdaş ilə ölkə üzrə xidmət göstərir.

Support to the ecosystem from OBA – Innovation Center launched
OBA Markets, the country's largest retail chain, has launched the "SID - Your Idea is Supported" project to contribute to the innovation ecosystem. The project will operate as an open platform for both company employees and foreign talents.
The initiative, whose name comes from the concept of "seed", symbolizes the fact that every idea grows in the right environment and becomes a reality.
The main directions of the project:
OBA Intrapreneurship - company employees will be able to present their innovative ideas to make their daily work processes more efficient and bring them to the prototype stage with the support of a mentor.
Innovative Solutions Marathon - startups, young professionals and creative individuals will have the opportunity to develop their projects by proposing solutions to real business problems.
Registration for the Innovative Solutions Marathon is currently ongoing. This year, the theme of the marathon has been chosen as "Customer Satisfaction". The competition will cover all stages from the initial presentation of ideas to the preparation of MVP and will provide participants with mentor support, new knowledge and partnership opportunities. The total prize fund of the marathon is 10,000 AZN.
It should be noted that OBA LLC has been operating since 2016 and currently serves the country with more than 1,600 stores and nearly 10,000 employees.