OpenAI yeni siyasət tətbiq edərək AI modelini daha çox mövzuda suallara cavab verə biləcək şəkildə yeniləyib. Bu dəyişiklik "ChatGPT"nin gələcəkdə daha çox mövzuda suallara cavab verəcəyi və daha az mövzuda danışmağa məhdudiyyətlər qoyacağı anlamına gəlir. Şirkət bunun məqsədinin intellektual azadlığı təşviq etmək olduğunu bildirib.
Bu yeniliklər, həmçinin OpenAI-nin Trump administrasiyası ilə münasibətlərini yaxşılaşdırmaq istəyi ilə əlaqədar ola bilər. Lakin şirkət bu dəyişiklikləri yalnız istifadəçilərə daha çox azadlıq vermək məqsədilə etdiyini bildirib. Yeniliklərlə birlikdə "ChatGPT"nin daha əvvəl cavab vermədiyi bəzi məsələlərə, məsələn, siyasət və sosial məsələlərə daha geniş yanaşmalar təqdim etməsi gözlənilir.
Məsələn, OpenAI, ChatGPT-nin "Black Lives Matter" və "All Lives Matter" kimi mübahisəli məsələlərə ikili yanaşmalar təqdim etməsini istəyir. Şirkət "ChatGPT"nin heç vaxt müəyyən bir ideologiyanı təbliğ etməyəcəyini və hər zaman insanlıq sevgisini önə çıxararaq, mübahisəli mövzularda müxtəlif mövqeləri paylaşacağını bildirib.
Bununla yanaşı, bu dəyişikliklər "ChatGPT"nin tamamilə sərbəst platforma olacağı anlamına gəlmir. "ChatGPT" hələ də yalan və ya təhrif olunmuş məlumatlara cavab verməkdən imtina edəcək və zərərli suallara cavab verməyəcək. Bəzi tənqidçilər bu dəyişikliklərin OpenAI-nin daha çox mühafizəkarların maraqlarına uyğunlaşma cəhdi olduğunu irəli sürsələr də, şirkət bunun yalnız istifadəçilərə daha çox sərbəstlik vermək məqsədilə edildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, OpenAI istifadəçilərin daha az censura ilə qarşılaşmalarını istəyir və "ChatGPT"nin əvvəlki tətbiqindəki bəzi məhdudiyyətləri aradan qaldırıb. Şirkət bu dəyişiklikləri estetik bir yenilik olaraq qəbul edir və istifadəçilərin təcrübəsini yaxşılaşdırmağı məqsəd qoyur.
OpenAI-nin bu yenilikləri Silicon Valley-də və AI dünyasında yeni yanaşma olaraq qəbul edilir. Hər hansı bir mövzuya daha çox açıqlıq gətirilməsi və müxtəlif perspektivlərin təqdim edilməsi, texnologiya və məlumatın ötürülməsində daha geniş mövqeyə sahib olmaq deməkdir. Bəzi mütəxəssislər bu yanaşmanı düzgün addım olaraq qiymətləndirirlər və AI-nin gələcək inkişafı üçün vacib olduğunu düşünürlər.