OpenAI CoreWeave ilə 12 milyard dollarlıq müqavilə imzalayıb
OpenAI CoreWeave ilə 12 milyard dollarlıq beş illik bir müqavilə imzalayıb. Bu razılaşma çərçivəsində CoreWeave OpenAI-nin süni intellekt modellərini təlim və işlətmək üçün lazım olan hesablama gücünü təmin edəcək. Əlavə olaraq, OpenAI, CoreWeave-in planlaşdırılan ilkin ictimai təklif (IPO) zamanı 350 milyon dollar dəyərində səhmlər alacaq.
Bu addım, OpenAI-nin əsas tərəfdaşı olan Microsoft-a olan asılılığını azaltmaq və hesablama infrastrukturunu müxtəlifləşdirmək məqsədini daşıyır. CoreWeave, 2017-ci ildə kriptovalyuta mədənçiliyi ilə fəaliyyətə başlayıb və sonradan süni intellekt üçün yüksək performanslı Nvidia GPU-ları təklif edən bulud xidmətlərinə keçib. Şirkət, hazırda Nvidia-nın ən böyük müştərilərindən biridir və 250,000-dən çox AI GPU-suna malikdir.
CoreWeave-in planlaşdırdığı IPO-da, səhmlər Nasdaq-da CRWV simvolu altında siyahıya alınacaq və şirkət təxminən 35 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 4 milyard dollar vəsait toplamağı hədəfləyir.
Bu müqavilə, həmçinin OpenAI-nin digər tərəfdaşlıqlarını da əhatə edir; məsələn, SoftBank ilə 500 milyard dollarlıq "Stargate" məlumat mərkəzi layihəsi və Oracle ilə olan razılaşmalar. Bu strateji addımlar, OpenAI-nin süni intellekt sahəsində liderliyini qorumaq və hesablama infrastrukturunu genişləndirmək məqsədini daşıyır.

OpenAI Signs $11.9 Billion Deal with CoreWeave
OpenAI has signed a five-year, $11.9 billion deal with CoreWeave. Under this agreement, CoreWeave will provide the necessary computational power for training and running OpenAI’s artificial intelligence models. Additionally, OpenAI will purchase $350 million worth of shares in CoreWeave during its planned initial public offering (IPO).
This move aims to reduce OpenAI’s dependency on its major partner, Microsoft, and diversify its computing infrastructure. CoreWeave, which started in 2017 focusing on cryptocurrency mining, has since transitioned to providing cloud services with high-performance Nvidia GPUs tailored for artificial intelligence. The company is now one of Nvidia's largest customers, owning over 250,000 AI GPUs.
In CoreWeave's upcoming IPO, its shares will be listed on Nasdaq under the CRWV symbol, with the company targeting a valuation of around $35 billion and raising $4 billion.
This agreement also includes other OpenAI partnerships, such as the $500 billion "Stargate" data center project with SoftBank and agreements with Oracle. These strategic moves are intended to help OpenAI maintain its leadership in artificial intelligence while expanding its computational infrastructure.