OpenAI şirkətinin maliyyə direktoru Sara Friar bildirib ki, Azərbaycan dili ChatGPT platformasında ən sürətlə böyüyən dillər arasında yer alır. O, bu barədə “All-In Podcast” verilişində çıxışı zamanı danışıb.
Friarın sözlərinə görə, hazırda ChatGPT-də istifadəçi artımının ən sürətli müşahidə olunduğu region Afrika qitəsidir. Bununla yanaşı, dillər üzrə statistik göstəricilərdə Azərbaycan və qazax dilləri xüsusi dinamika nümayiş etdirir.
OpenAI rəsmisi bu tendensiyanı “inanılmaz” adlandıraraq qeyd edib ki, bu göstəricilər süni intellekt texnologiyalarının dünyanın müxtəlif bölgələrində sürətlə yayılmasını və daha geniş auditoriyalara çatmasını əks etdirir.
Sara Friar vurğulayıb ki, bu artım OpenAI-ın süni intellekti bütün bəşəriyyətin rifahı naminə əlçatan etmək missiyasına uyğundur. Onun sözlərinə görə, ChatGPT hazırda hər həftə 900 milyondan çox istifadəçi tərəfindən istifadə olunur və bir çox insan üçün süni intellektlə ilk tanışlıq məhz bu platforma vasitəsilə baş verir.
Maliyyə direktoru əlavə edib ki, şirkətin strategiyası yalnız müəssisələrə deyil, həm də fərdi istifadəçilərə və müxtəlif dil qruplarına çatmağı hədəfləyir. OpenAI hesab edir ki, süni intellektin üstünlükləri dünyanın hər yerində insanlar üçün əlçatan olmalıdır.

OpenAI's CFO: Azerbaijani is the fastest growing language on ChatGPT
Sara Friar, CFO of OpenAI, said that Azerbaijani is among the fastest-growing languages ​​on the ChatGPT platform. She spoke about this during her appearance on the All-In Podcast.
According to Friar, the region where ChatGPT is currently experiencing the fastest user growth is the African continent. At the same time, Azerbaijani and Kazakh languages ​​​​demonstrate special dynamics in the statistical indicators on languages.
An OpenAI official called this trend “incredible” and noted that these indicators reflect the rapid spread of artificial intelligence technologies in different regions of the world and their reach to wider audiences.
Sara Friar emphasized that this growth is consistent with OpenAI’s mission to make artificial intelligence accessible for the benefit of all humanity. According to her, ChatGPT is currently used by more than 900 million users every week, and for many people, this is their first acquaintance with artificial intelligence.
The CFO added that the company's strategy aims to reach not only enterprises, but also individual users and different language groups. OpenAI believes that the benefits of artificial intelligence should be accessible to people everywhere.