Süni intellektdən istifadə edərək dərman kəşfi sahəsində inqilabi addımlar atan biyotexnologiya startapı Chai Discovery 70 milyon dollar investisiya cəlb edib və şirkətin dəyəri 550 milyon dollara yüksəlib. Bu investisiya turunda Menlo Ventures, Thrive Capital, OpenAI, DST Global Partners və Steve Jobs-un oğlu tərəfindən təsis edilmiş xərçəngə yönəlik investisiya fondu Yosemite iştirak edib.
2023-cü ildə Joshua Meier və Jack Dent tərəfindən təsis edilən Chai Discovery müalicəsi çətin olan xəstəliklər üçün daha sürətli və effektiv dərmanlar yaratmağa yönəlib. Şirkətin hazırladığı süni intellekt modeli, xəstəlik törədən spesifik proteinləri hədəfləyərək onların funksiyalarını dəyişdirə biləcək molekulların dizaynını sürətləndirir.
Son model — Chai-2 — xəstəlik yaradan proteinləri hədəfləyərək antikorları sıfırdan dizayn etmək qabiliyyətinə malikdir. Şirkətin apardığı sınaqlarda 50 protein hədəfi üzrə hər 6 proteindən birində uğurlu nəticə əldə olunub. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ənənəvi metodlarda bu göstərici 1000 proteindən yalnız birində olur.
Chai-nin təsisçi ortağı Jack Dent ənənəvi dərman inkişafını “milyonlarla açar sınayaraq kilidə uyğun olanı tapmaq” kimi təsvir edir. O, əlavə edib: “İndi isə hədəf proteini müəyyən edib, ona uyğun xüsusi ‘açar’ dizayn edə bilirik. Bu, biotexnologiya sahəsində analoqdan rəqəmsal dövrə keçidin başlanğıcıdır.”
Süni intellektlə kəşf edilən molekullar erkən klinik mərhələlərdə ümidverici olsa da, hələ heç bir AI əsasında dərman rəsmi təsdiqini almamışdır. Chai CEO-su Joshua Meier isə qeyd edib ki, “Biyotexnologiya sahəsində çoxlu parlaq ideyalar uğursuzluqla nəticələnib, amma indi daha möhkəm texnoloji baza mövcuddur.”
Bundan əlavə, şirkət keçmiş Pfizer-in baş elmi işçisi Mikael Dolsten-in idarə heyətinə qoşulduğunu açıqlayıb.
Bu investisiya və yeniliklər Chai Discovery-nin süni intellektlə dərman kəşfində rolunu gücləndirərək gələcəkdə daha effektiv müalicələrin inkişafına töhfə verməsini təmin edəcək.

07 August 2025 15:21
Chai Discovery, a biotechnology startup making revolutionary strides in drug discovery using artificial intelligence, has secured $70 million in funding, boosting its valuation to $550 million. The funding round included participation from Menlo Ventures, Thrive Capital, OpenAI, DST Global Partners, and Yosemite, a cancer-focused investment fund founded by Steve Jobs' son.
Founded in 2023 by Joshua Meier and Jack Dent, Chai Discovery focuses on developing faster and more effective drugs for hard-to-treat diseases. The company has developed an AI model that accelerates the design of molecules capable of targeting specific disease-causing proteins and altering their functions.
Their latest model, Chai-2, can design antibodies from scratch by targeting disease-causing proteins. In trials involving 50 protein targets, the company achieved successful results in one out of every six proteins tested. By comparison, traditional drug discovery methods see success in only one out of every 1,000 proteins.
Chai’s co-founder Jack Dent describes traditional drug development as "trying millions of keys to find the one that fits a lock." He added, "Now, we can identify the target protein and design a specific ‘key’ for it. This marks the transition from analog to digital in the biopharma world."
Although AI-discovered molecules show promise in early clinical stages, no AI-based drug has yet received official approval. Chai’s CEO Joshua Meier noted, "Many brilliant ideas in biotechnology have ended in disappointment, but now we have a stronger technological foundation."
Additionally, the company announced that former Pfizer Chief Scientific Officer Mikael Dolsten has joined its board of directors.
This investment and these advancements are set to strengthen Chai Discovery’s role in AI-driven drug discovery, paving the way for more effective treatments in the future.