13 Yanvar 2026 15:34
OpenAI San-Fransiskoda yerləşən tibbi texnologiya startapı Torch-u satın aldığını açıqlayıb. Mənbələrin The Information nəşrinə verdiyi məlumata görə, sövdələşmənin dəyəri OpenAI səhmləri ilə təxminən 100 milyon dollar təşkil edib. Şirkətin həmtəsisçisi Adrian Aun da LinkedIn paylaşımında məbləğin 100 milyon dollardan çox olduğunu bildirib.
Torch insanın bütün tibbi məlumatlarını — həkim qəbulları, laborator analizlər və geyilə bilən qurğuların statistikası daxil olmaqla — bir platformada birləşdirən süni intellekt tətbiqi üzərində çalışırdı. Startap bu texnologiyanı “Sİ üçün tibbi yaddaş” adlandırırdı.
Torch-un dörd nəfərlik komandası OpenAI-yə keçəcək. 2026-cı ilin yanvarında ChatGPT-yə Health adlı yeni bölmə əlavə edilib. Bu bölmə sağlamlıq monitorinqi tətbiqlərini və elektron tibbi kartları qoşmağa imkan verir. Torch-un keçmiş əməkdaşlarının OpenAI-də hansı vəzifələrdə çalışacağı hələ açıqlanmayıb.
Qeyd edək ki, Torch-un həmtəsisçiləri İlya Abızov və Adrian Aun 2016-cı ildə birlikdə Forward adlı başqa bir startap da qurmuşdular. Şirkət həkimlər üçün süni intellekt əsaslı tibbi kabinetlər hazırlayırdı. Forward 2024-cü ildə 400 milyon dollardan çox investisiya cəlb etsə də, qısa müddət sonra fəaliyyətini dayandırdı, tətbiqə dəstəyi kəsdi və 200 nəfərlik heyəti buraxdı. Aunun sözlərinə görə, layihə öz dövrünü qabaqlamışdı.
İlya Abızov bundan əvvəl Uber-də çalışıb, UberX tarifinin işə salınmasına rəhbərlik edib və şirkətin San-Fransisko bölməsini idarə edib. O, Dartmut Kollecini və Stenford Biznes Məktəbini bitirib.
Adrian Aun isə Forward-u yaratmazdan öncə Google-un o vaxtkı baş direktoru Larri Peyc üçün xüsusi layihələr üzərində çalışıb. Onlardan biri “ağıllı şəhərlər”in inkişafı ilə məşğul olan Sidewalk Labs şirkəti olub.

OpenAI has acquired medical startup Torch
OpenAI has announced that it has acquired San Francisco-based medical technology startup Torch. The deal is valued at about $100 million in OpenAI stock, sources told The Information. The company’s co-founder Adrian Aun also said in a LinkedIn post that the amount was more than $100 million.
Torch was working on an artificial intelligence application that would integrate all of a person’s medical data — including doctor appointments, lab tests and wearable stats — into a single platform. The startup calls the technology “medical memory for AI.”
Torch’s four-person team will be moving to OpenAI. In January 2026, a new section called Health was added to ChatGPT. This section allows for the integration of health monitoring apps and electronic health records. It has not yet been announced what roles the former Torch employees will take at OpenAI.
Torch co-founders Ilya Abyzov and Adrian Aun co-founded Forward in 2016. The company was developing AI-based medical offices for doctors. Although Forward attracted more than $400 million in investment in 2024, it soon ceased operations, stopped supporting the application and laid off 200 staff. According to Aun, the project was ahead of its time.
Ilya Abyzov previously worked at Uber, where he led the launch of the UberX fare and managed the company's San Francisco division. He graduated from Dartmouth College and Stanford Business School.
Adrian Aun, before founding Forward, worked on special projects for then-Google CEO Larry Page. One of them was Sidewalk Labs, a company engaged in the development of "smart cities".