Ağıllı üzük istehsalçısı Oura ABŞ-da IPO üçün məxfi müraciət edib. Şirkət 2026-cı ildə birjaya çıxmağı planlaşdırır və prosesdə Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan və Jefferies kimi böyük investisiya bankları ilə işləyir.
2013-cü ildə Finlandiyada yaradılan Oura ürək ritmi, yuxu mərhələləri və digər biometrik göstəricilər daxil olmaqla 50-dən çox məlumatı izləyə bilən ağıllı üzüklər hazırlayır. Şirkətin mərkəzləri ABŞ-ın San-Fransisko və Finlandiyanın Oulu şəhərlərində yerləşir.
Oura CEO-su Tom Hale 2025-ci ildə açıqlamışdı ki, şirkət indiyədək 5,5 milyon ağıllı üzük satıb. Müqayisə üçün, 2024-cü ilin sonunda bu rəqəm 2,5 milyon idi. Şirkət 2026-cı ildə 1,5 milyard dollar gəlir əldə etməyi planlaşdırır.
Oura 2025-ci ilin oktyabrında 11 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 900 milyon dollar investisiya cəlb etmişdi. Şirkət həmin vəsaiti AI funksiyaları, yeni məhsul imkanları və beynəlxalq genişlənmə üçün istifadə etməyi planlaşdırır.
Bloomberg qeyd edir ki, ağıllı üzüklər hələ ağıllı saatlar qədər böyük bazara sahib olmasa da, bu seqment sürətlə böyüyür. Hazırda Samsung və Meta-nın keçmiş əməkdaşlarının qurduğu Sandbar kimi şirkətlər də bu bazara daxil olur.

Smart ring maker Oura has filed for a confidential IPO in the United States. The company plans to go public in 2026 and is working with major investment banks including Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan and Jefferies in the process.
Founded in Finland in 2013, Oura makes smart rings that can track more than 50 metrics, including heart rate, sleep stages and other biometrics. The company is headquartered in San Francisco, USA, and Oulu, Finland.
Oura CEO Tom Hale said in 2025 that the company had sold 5.5 million smart rings so far. For comparison, at the end of 2024, that number was 2.5 million. The company plans to generate $1.5 billion in revenue by 2026.
Oura raised $900 million in investment in October 2025 at a valuation of $11 billion. The company plans to use the funds to expand its AI capabilities, new product capabilities, and international expansion.
Bloomberg notes that while smart rings are not yet as big a market as smartwatches, the segment is growing rapidly. Companies like Sandbar, founded by former Samsung and Meta employees, are also entering the market, according to the report.