Trampın Sİ fərmanı Silikon Vadisinin təzyiqi ilə dayandırıldı
ABŞ prezidenti süni intellektin tənzimlənməsi ilə bağlı fərmanı son anda imzalamaqdan imtina edib. Bloomberg və The Washington Post-un məlumatına görə, buna texnologiya şirkətlərinin rəhbərlərinin təzyiqi səbəb olub.
Layihəyə əsasən, süni intellekt modellərini hazırlayan şirkətlər sistemlərini ictimaiyyətə təqdim etməzdən 90 gün əvvəl ABŞ hökumətinə təqdim etməli idi. Hakimiyyət orqanları isə modelləri mümkün təhlükəsizlik boşluqları və kiberhücum riskləri baxımından yoxlamağı planlaşdırırdı.
Fərmanın 21 may 2026-cı ildə imzalanacağı gözlənilsə də, tədbirə bir neçə saat qalmış Tramp sənədi təsdiqləməyəcəyini bildirib. Mənbələrin sözlərinə görə,, və digər Silikon Vadisi nümayəndələri Trampı bu qərardan çəkindirə biliblər.
Onlar hesab ediblər ki, “könüllü” nəzarət mexanizmi gələcəkdə məcburi dövlət təsdiq sisteminə çevrilə bilər. Bu isə ABŞ-ın Çinlə süni intellekt yarışında mövqeyini zəiflədə və texnologiyaların inkişafını ləngidə bilər.

The US president refused to sign the decree on the regulation of artificial intelligence at the last moment. According to Bloomberg and The Washington Post, this was due to pressure from the heads of technology companies.
According to the draft, companies developing artificial intelligence models were supposed to submit their systems to the US government 90 days before they were made public. The authorities planned to check the models for possible security vulnerabilities and cyberattack risks.
Although the decree was expected to be signed on May 21, 2026, a few hours before the event, Trump announced that he would not approve the document. According to sources, and other Silicon Valley representatives were able to dissuade Trump from this decision.
They believed that the “voluntary” control mechanism could in the future turn into a mandatory state approval system. This could weaken the US position in the artificial intelligence race with China and slow down the development of technologies.
According to reports, the decree has not been completely canceled and may be brought back to the agenda in the future.