15 Yanvar 2026 15:42
Bildirilib ki, mərasimdə Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif, Pakistan hökumətinin üzvləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak ediblər.
Azərbaycanın intellektual brendi olan ASAN konsepsiyası əsasında yaradılan mərkəz barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, 2025-ci ilin sentyabrın 10-da Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında Pakistan İslam Respublikasında “ASAN xidmət” təcrübəsinin tətbiqi istiqamətində əməkdaşlığa dair Saziş” imzalanıb.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən Dövlət Agentliyi tərəfindən “ASAN xidmət” təcrübəsinin Pakistanla paylaşılması istiqamətində əməkdaşlıq həyata keçirilib. Mərkəzin qurulması istiqamətində Pakistan tərəfinə zəruri dəstək göstərilib.
“Pakistan ASAN xidmət” mərkəzində ilkin mərhələdə 12 dövlət qurumu tərəfindən 64 xidmətin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Mərkəzdə “ASAN xidmət” standartları, ASAN könüllük proqramı və ASAN-ın innovativ həlləri tətbiq edilir.
Mərkəzin girişində Azərbaycan–Pakistan dostluğunu əks etdirən xüsusi guşə yaradılıb. Burada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iki ölkə arasındakı qardaşlıq münasibətlərini vurğulayan sitatı da yer alır.
Mərkəzlə tanışlıqdan sonra Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev “Pakistan ASAN xidmət” mərkəzinin gələcək inkişaf konsepsiyası, innovativ həllər və Azərbaycanın DOST konsepsiyası ilə bağlı Pakistan nümayəndə heyəti üçün təqdimat edib.
Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərif “ASAN xidmət” modelinin Pakistanda tətbiqinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkürünü ifadə edib. O, “ASAN xidmət”i dövlət xidmətlərinin göstərilməsində mütərəqqi və innovativ bir model kimi qiymətləndirib və bu modelin Pakistanda geniş şəkildə tətbiq olunacağını vurğulayıb.
Xatırladaq ki, 30 ölkə və beynəlxalq təşkilatla “ASAN xidmət” modelinin ixracına dair müqavilə bağlanıb. Artıq 6 ölkədə - İndoneziya, Özbəkistan, Efiopiya, Uqanda və Əfqanıstandan sonra Pakistanda da “ASAN xidmət” modeli əsasında xidmət mərkəzləri fəaliyyət göstərir.
Pakistan dünyanın ikinci ən böyük müsəlman ölkəsidir və bu baxımdan “ASAN xidmət” modelinin burada tətbiqi həm strateji tərəfdaşlıq baxımından, həm də eyni dəyərləri bölüşən ölkələr arasında əməkdaşlığın güclənməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Bayramov və ölkəmizin Pakistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər Fərhadov da iştirak ediblər.

The first "ASAN service" center has started operating in Pakistan
It was reported that the ceremony was attended by the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Muhammad Shahbaz Sharif, members of the Pakistani government, and a delegation led by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Information was provided about the center, which was established based on the ASAN concept, which is Azerbaijan’s intellectual brand. It was noted that on September 10, 2025, an “Agreement on Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan on the Implementation of the “ASAN service” Experience in the Islamic Republic of Pakistan” was signed with the participation of the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan.
Based on the instructions of President Ilham Aliyev, the State Agency has carried out cooperation in sharing the “ASAN service” experience with Pakistan. The necessary support has been provided to the Pakistani side in establishing the center.
It is planned to implement 64 services at the “Pakistan ASAN service” center by 12 state institutions at the initial stage.
The center implements “ASAN service” standards, ASAN volunteer program and ASAN’s innovative solutions.
A special corner reflecting Azerbaijan-Pakistan friendship has been created at the entrance to the center. It also features a quote from the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasizing the brotherly relations between the two countries.
After getting acquainted with the center, the Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev made a presentation to the Pakistani delegation on the future development concept of the “Pakistan ASAN service” center, innovative solutions and the DOST concept of Azerbaijan.
Prime Minister Muhammad Shahbaz Sharif expressed his gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for his support for the implementation of the “ASAN service” model in Pakistan. He evaluated “ASAN service” as a progressive and innovative model in the provision of public services and emphasized that this model will be widely applied in Pakistan.
It should be noted that an agreement has been signed with 30 countries and international organizations on the export of the “ASAN service” model. After Indonesia, Uzbekistan, Ethiopia, Uganda and Afghanistan, service centers based on the “ASAN service” model are now operating in Pakistan.
Pakistan is the second largest Muslim country in the world, and in this regard, the implementation of the “ASAN service” model here is of particular importance both in terms of strategic partnership and in terms of strengthening cooperation between countries that share the same values.
The opening ceremony was also attended by Anar Bayramov, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan, and Khazar Farhadov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of our country to Pakistan.