Pavel Durov: TON Blokçeyni Telegram-ın Bütün Əməliyyatlarının Əsasıdır
Pavel Durov, Lex Fridmanla apardığı ətraflı müsahibədə The Open Network (TON) blokçeyn platformasına diqqət çəkib. Durov, TON-un Telegram ekosistemindəki mərkəzi rolunu izah edərək bu sahəni "inanılmaz sürətlə böyüyən sfera" kimi dəyərləndirib.
Durov bildirib ki, TON-un ilkin inkişafına 2018-2019-cu illərdə başlanılıb. Bu qərarın arxasında Telegram-a dərin şəkildə inteqrasiya olunmuş bir blokçeyn sisteminə olan böyük ehtiyac dururdu. O, blokçeynin azadlığı təmin edən bir texnologiya olduğunu qeyd etsə də, Bitcoin və ya Ethereum kimi mövcud platformaların miqyaslanma qabiliyyətinin kifayət etmədiyini vurğulayıb:
"Mövcud platformalar Telegram-ın yüz milyonlarla istifadəçisinin yaratdığı tranzaksiya yüklərinin öhdəsindən gəlmək üçün lazımi səviyyədə miqyaslana bilən deyildi."
Layihə əvvəlcə ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasının (SEC) təzyiqləri ilə üzləşərək dayansa da, fəal açıq mənbəli icma sayəsində yeni adı ilə inkişaf etməyə davam edib və hazırda uğurla fəaliyyət göstərir.
Durovun sözlərinə görə, bu gün Telegram daxilində həyata keçirilən bütün funksionallıq və aktivlər, o cümlədən istifadəçi adları (yuzerneymlər) və Telegram hesablarının özləri TON blokçeyninə əsaslanır və onun smart-kontraktları vasitəsilə tokenləşdirilib.
Bundan əlavə, TON, platforma iştirakçıları üçün maliyyə əməliyyatlarının aparılması baxımından əvəzedilməzdir:
• Kanal sahibləri ilə reklam gəlirlərinin 50/50 nisbətində bölüşdürülməsi proqramında qazanılan vəsaitlərin çıxarılması üçün TON yeganə çıxış yoludur.
• Telegram daxilində reklam almaq kimi tranzaksiyaların həyata keçirilməsi də yalnız TON vasitəsilə mümkündür.
• Beləliklə, TON sadəcə xarici bir kriptovalyuta deyil, Telegram-ın maliyyə və idarəetmə sisteminin mərkəzi özəyi hesab olunur.

Pavel Durov: TON Blockchain as the Core of All Telegram Operations
Pavel Durov, in his in-depth interview with Lex Fridman, highlighted The Open Network (TON) blockchain platform. Durov explained TON’s central role within the Telegram ecosystem, describing it as an “incredibly fast-growing sphere.”
He stated that the initial development of TON began in 2018–2019, driven by the need for a deeply integrated blockchain system within Telegram. While emphasizing that blockchain is a technology that ensures freedom, he also noted that existing platforms like Bitcoin or Ethereum lacked sufficient scalability:
“The existing platforms were not scalable enough to handle the transaction loads generated by hundreds of millions of Telegram users.”
Although the project was initially halted due to pressure from the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), it continued to grow under an active open-source community and today operates successfully under its current form.
According to Durov, all functionality and assets within Telegram today — including usernames and even Telegram accounts themselves — are based on the TON blockchain and are tokenized through its smart contracts.
Furthermore, TON has become indispensable for financial operations within the platform:
• In the program that shares advertising revenue with channel owners on a 50/50 basis, TON is the only method for withdrawing earned funds.
• Transactions such as purchasing ads within Telegram can also be carried out exclusively through TON.
Thus, TON is not just an external cryptocurrency but the central core of Telegram’s financial and governance system.