Pekində 2025-ci ilin avqustunda insanabənzər robotlar mağazası açılacaq
2025-ci ilin avqust ayında Pekində, İçjuan iqtisadi-texnoloji inkişaf zonasındakı Dünya Robot Konfransı zamanı humanoid robotların satış və xidmət mərkəzi istifadəyə veriləcək. Çin mediasının məlumatına görə, mağaza noyabr ayından tam işləməyə başlayacaq.
Mağaza 4S sistemi ilə fəaliyyət göstərəcək, yəni satış, satış sonrası xidmət, ehtiyat hissələrinin təminatı və diaqnostika işlərini birləşdirəcək. Burada robotları real şəraitdə sınaqdan keçirmək üçün nümayiş zonaları olacaq.
Layihə çərçivəsində ölkə üzrə ehtiyat hissələrinin təchizatı üçün şəbəkə yaradılacaq, həmçinin robotların yığılması və təmiri ilə məşğul olan komanda formalaşdırılacaq.
İndiyədək UBTech, AgiBot, Galaxea kimi 10 şirkət mağaza ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. Ümumilikdə 100-ə yaxın şirkətin — robot istehsalçıları və ehtiyat hissələri təchizatçılarının layihəyə qoşulmaq istədiyi bildirilir.
Mağaza banklarla da əməkdaşlıq edəcək ki, alıcılar robotları avtomobil qiymətinə yaxın məbləğdə kreditlə ala bilsinlər.
Bu addım Çində robot texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyini və gündəlik həyatda geniş tətbiq olunduğunu göstərir. İnsan şəklində robotların kommersiya satışının təşkili həm ölkədə, həm də dünyada bu sahənin gələcəyinə işıq salır.

Humanoid robot store to open in Beijing in August 2025
In August 2025, a humanoid robot store will open in Beijing’s Yizhuang Economic and Technological Development Zone during the World Robot Conference, which will be held from August 8 to 12. According to China Daily, the store will become fully operational by November 2025.
The store will operate under the 4S model—combining Sales, Service, Spare parts supply, and Survey (diagnostics)—similar to an authorized dealership format. It will feature demo zones where customers can test robots in real-life scenarios.
Plans include establishing a nationwide supply chain for robot components and forming technical teams for assembling and repairing robots.
So far, 10 companies, including well-known names like UBTech, AgiBot, and Galaxea, have signed cooperation agreements with the store. In total, around 100 companies—including robot developers, component suppliers, and related firms—are interested in joining the project.
Additionally, the store will cooperate with banks to offer financing options for buyers, as the cost of these robots is comparable to that of a car.
This initiative highlights China’s rapid progress in robotics and its ambition to integrate humanoid robots into everyday life, positioning the country at the forefront of global AI-driven innovation.