Dünyanın ən çox yüklənən və gəlir gətirən oyunu olan Pokémon Go yaradıcısı Niantic tərəfindən 3,5 milyard dollara mobil oyun inkişaf etdiricisi və nəşriyyatı Scopely-ə satmaq üçün danışıqlara başlayıb. Scopely şirkəti 2023-cü ildə Səudiyyə Ərəbistanının Kamu Yatırım Fonu (PIF)-na bağlı olan Savy Games tərəfindən 4,9 milyard dollara alınmışdı.
2010-cu ildə Google daxilində qurulan Niantic artırılmış reallıq və yer əsaslı mobil oyunlara fokuslanırdı. 2015-ci ildə müstəqil şirkətə çevrilən Niantic 2016-cı ildə Pokémon Go oyununu buraxaraq mobil oyun sənayesində inqilab yaratdı. Oyun insanları çölə çıxaraq Pokémon tutmağa təşviq edirdi və qısa müddətdə qlobal uğur qazandı. Oyun 1 milyarddan çox yüklənmə əldə etdi və Niantic üçün böyük bir dönüş nöqtəsi oldu. Lakin Pokémon Go-nun uğurunu təkrarlamaq çətin oldu. 2019-cu ildə buraxılan Harry Potter: Wizards Unite adlı AR oyunu uğursuz oldu və 2022-ci ildə bağlandı.
Bundan sonra Niantic işçi ixtisarlarına başladı və bir sıra oyun layihələrini ləğv etdi. Bununla yanaşı, artırılmış reallıq texnologiyası üzərində işlərini davam etdirən şirkət Savy Games-ə oyun bölməsini satmaq üçün danışıqlar aparır.
2023-cü ilin avqustunda Niantic, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Misirdə genişlənmək üçün Savy Games ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamışdı. Məlumata görə, tərəflər razılığa gələrsə, 3,5 milyard dollarlıq satınalma razılaşması yaxın həftələrdə ictimaiyyətə elan ediləcək.

Niantic, the creator of the world’s most downloaded and profitable game, Pokémon Go, has begun negotiations to sell its gaming division to mobile game developer and publisher Scopely for $3.5 billion. Scopely was acquired by Savy Games, a subsidiary of Saudi Arabia’s Public Investment Fund (PIF), for $4.9 billion in 2023.
Founded within Google in 2010, Niantic focused on augmented reality (AR) and location-based mobile games. In 2015, it became an independent company and revolutionized the mobile gaming industry with the release of Pokémon Go in 2016. The game encouraged players to go outside and catch Pokémon, quickly becoming a global success with over a billion downloads. However, Niantic has struggled to replicate the success of Pokémon Go. The AR game Harry Potter: Wizards Unite, released in 2019, was unsuccessful and shut down in 2022.
Following this, Niantic began laying off employees and canceling several game projects. While continuing its work on AR technology, the company is now in talks to sell its gaming division to Savy Games.
In August 2023, Niantic signed a partnership agreement with Savy Games to expand in Saudi Arabia, the UAE, and Egypt. If the deal is finalized, the $3.5 billion acquisition could be announced to the public in the coming weeks.