21 Fevral 2025 16:46
Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən Together AI şirkəti General Catalyst rəhbərliyindəki Seri B turunda 305 milyon dollar investisiya aldı. Şirkətin dəyəri bu investisiya ilə 3.3 milyard dollar-a çatdı. İnvestisiya turuna Prosperity7, Salesforce Ventures, Nvidia, Kleiner Perkins, SE Ventures, Greycroft, March Capital, Cadenza Ventures və Caotue kimi firmalar qatılıb.
San-Fransiskoda yerləşən Together AI şirkəti, özünün bulud platforması vasitəsilə geliştiricilər və araşdırmaçılar üçün produktiv süni intellekt modellərini təlim etdirmək və yayımlamaq imkanı yaradır. Şirkətin bulud platforması, Meta-nın Llama və Çinin DeepSeek kimi 200-dən çox açıq mənbəli modeli dəstəkləyir.
2022-ci ildə qurulan şirkət keçən il Salesforce Ventures-ın rəhbərliyindəki turda 1.25 milyard dollar dəyər almışdı. Nvidia-nın məşhur GPU-ları şirkətə populyarlıq qazandırmağa kömək etdi.
Together AI-nin təqdim etdiyi məlumatlara görə, hazırda platformada 450 min-dən çox geliştirici fəaliyyət göstərir. Salesforce, Zoom, SK Telecom, Zomato, Hedra və The Washington Post kimi böyük şirkətlər isə Together AI-nin korporativ müştəriləri arasında yer alır.
Together AI CEO-su Vipul Ved Prakash açıqlamasında bildirib:
“Süni intellekt hər sektoru dəyişdirir, yeni məhsul növlərinə imkan yaradır və məhsuldarlığı artırır. Biz bu dəyişikliklərə uyğunlaşmaq üçün bulud əsaslı bir şirkət yaratdıq. Yüksək performanslı infrastrukturu və ən son texnologiya açıq mənbə modellərini birləşdirərək, inkişaf etmiş süni intellekt həlləri təqdim edirik.”
Together AI 2022-ci ildə kurumsal səviyyədə çıxarılan həllər, başlanğıc modellər üçün təlim və incə ayar kimi xidmətlər təqdim edir. Şirkət həmçinin süni verilənlər və kod şərh edilən iş axınları kimi çoxsaylı süni intellekt xidmətləri təmin edir.
General Catalyst-in direktoru Marc Bhargava isə qeyd edib:
"Vipul Ved Prakash və komandası, qısa bir müddətdə süni intellekt sahəsində liderlik edən bir şirkət yaratdı və biz bu inkişafın şahidi olduq."
Prosperity7 Ventures-in rəhbəri Abhishek Shukla əlavə edib ki, açıq mənbə süni intellekt sahəsində son inkişaflar, Together AI-nin təhlükəsiz və güclü süni intellekt modellərinə bütün dünyadakı təşkilatların asanlıqla daxil olmasına kömək etdiyini göstərir.

An artificial intelligence startup has secured $305 million in investment
Together AI, a company operating in the field of artificial intelligence, has secured $305 million in investment in a Series B round led by General Catalyst. This investment has boosted the company's valuation to $3.3 billion. Prosperity7, Salesforce Ventures, Nvidia, Kleiner Perkins, SE Ventures, Greycroft, March Capital, Cadenza Ventures, and Caotue are among the firms that participated in this funding round.
Based in San Francisco, Together AI offers a cloud platform that enables developers and researchers to train and deploy productive artificial intelligence models. The platform supports over 200 open-source models, including Meta's Llama and China's DeepSeek.
Founded in 2022, Together AI had previously raised funding in a round led by Salesforce Ventures last year, bringing its valuation to $1.25 billion. The popularity of Nvidia's renowned GPUs played a key role in accelerating the company's growth.
According to Together AI, over 450,000 developers are currently active on its platform. Notable corporate clients include Salesforce, Zoom, SK Telecom, Zomato, Hedra, and The Washington Post.
Vipul Ved Prakash, CEO of Together AI, stated:
"Artificial intelligence is transforming every sector, driving new product categories, and enhancing productivity. We created a cloud-based company to adapt to these changes, combining high-performance infrastructure with the latest open-source models to deliver advanced AI solutions."
Together AI provides enterprise-level inference solutions, model training, fine-tuning services, as well as artificial data and code-interpreted workflows, among various AI-related services.
Marc Bhargava, Managing Director of General Catalyst, commented:
"Vipul Ved Prakash and his team have quickly built a leading company in AI, and we’ve witnessed this incredible growth firsthand."
Abhishek Shukla, Managing Director of Prosperity7 Ventures, added that recent developments in open-source artificial intelligence have demonstrated how Together AI is enabling organizations worldwide to easily access powerful and secure AI models.