Mira Murati OpenAI-dakı işindən ayrılıb
OpenAI-nin baş texnologiya direktoru Mira Murati ayrıldığını elan edib. O, ChatGPT və süni intellekt vasitəsilə görüntü yaradan Dall-E-nin inkişafında əsas rol oynamışdır.
Murati OpenAI komandasına göndərdiyi notda "Açıq süni intellekt ilə keçirdiyim altı il yarım böyük bir imtiyaz idi. İnsan sevdiyi bir yerdən ayrılmaq üçün heç vaxt ideal vaxt tapmaz, lakin bu an düzgün hiss edir" deyə bildirib.
Murati son zamanlarda OpenAI-dən ayrılan rəhbər işçilər siyahısına qoşulub. Şirkətin bu rəhbərlik dəyişikliyi, investorlardan daha asan vəsait toplamaq və gəlir yaratmaq üçün addımlar atdığı bir vaxtda baş verir.
OpenAI hazırda yeni maliyyə yığımı (investisiya) üçün danışıqlar aparır və şirkətin dəyərinin 150 milyard dollara qədər qalxa biləcəyi bildirilir.
Murati OpenAI-ə 2018-ci ildə, artırılmış reallıq şirkəti Ultraleap (əvvəllər Leap Motion) və Tesla-da işlədikdən sonra qoşulmuşdu. 2022-ci ildə ChatGPT-nin ictimaiyyətə təqdimatı ilə Murati, OpenAI-nin texnologiya dünyasında böyük yüksəlişinə rəhbərlik etdi.
Son zamanlarda o, GPT-4o və OpenAI o1 kimi modellərin inkişafını nəzarət edib. Murati, şirkətdən ayrılmaq qərarını "öz tədqiqatlarıma vaxt və məkan ayırmaq" üçün etdiyini bildirib və liderlik keçidində kömək edəcəyini əlavə edib.
Sam Altman isə Muratinin postuna cavab olaraq, onun OpenAI üçün böyük töhfələr verdiyini və şəxsi dəstəyini yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.

Mira Murati has left her position at OpenAI.
Mira Murati, the Chief Technology Officer of OpenAI, announced on Wednesday that she is stepping down from the company. Murati played a key role in the development of ChatGPT and the AI-powered image generator Dall-E.
In a note to the OpenAI team, Murati wrote, "My six-and-a-half years with the OpenAI team have been an extraordinary privilege. There's never an ideal time to step away from a place one cherishes, yet this moment feels right."
Murati joins a growing list of senior executives who have recently left OpenAI. This leadership shakeup comes as the company seeks to raise more funds from investors and generate revenue more easily.
OpenAI is reportedly in talks for a new fundraising round, which could value the company at $150 billion.
Murati joined OpenAI in 2018 after working at the augmented reality company Ultraleap (formerly Leap Motion) and Tesla. She was instrumental in leading OpenAI’s rise in the tech world following the public release of ChatGPT in 2022.
Recently, she oversaw the development of major models like GPT-4o and OpenAI o1. Murati stated that her decision to leave is to "create time and space for my own exploration" and that she will assist with the leadership transition.
Sam Altman, the CEO of OpenAI, responded to Murati’s post by expressing his deep appreciation for her contributions and support during challenging times, noting the company will soon provide more details about the leadership transition.