Almaniya DeepSeek tətbiqinin App Store və Play Store-dan silinməsini tələb edir
Almaniyanın Berlin Eyaləti Məlumatların Qorunması və Azadlığı Komissarlığı, Çin mənşəli süni intellekt tətbiqi DeepSeek-in istifadəçilərin şəxsi məlumatlarını qanunsuz şəkildə Çinə göndərdiyini və Avropa Birliyinin məlumatların qorunması qaydalarını pozduğunu açıqlayıb. Buna görə də Almaniya rəsmiləri Apple və Google şirkətlərinə müraciət edərək, DeepSeek tətbiqinin App Store və Google Play Store-dan silinməsini tələb edib.
Komissarlıq bildirib ki, DeepSeek şirkəti istifadəçi məlumatlarının təhlükəsizliyini təmin etdiyini sübut edə bilməyib. Eyni zamanda, Çin hakimiyyətinin Çinli şirkətlərin şəxsi məlumatlara geniş çıxış haqqı olduğu və bu səbəbdən Avropa vətəndaşlarının gizlilik hüquqlarının təhlükədə olduğu vurğulanıb.
Almaniya rəsmiləri DeepSeek-dən Avropa Birliyindən kənara məlumat göndərməklə bağlı qanuni tələblərə əməl etməsini, yoxsa tətbiqin Almaniya bazarından çıxarılmasını tələb edib. Lakin şirkət bu tələblərə cavab verməyib.
Qeyd edək ki, DeepSeek tətbiqi əvvəllər də İtaliyada oxşar səbəblərdən qadağan olunmuş və orada da App Store və Google Play-dən çıxarılmışdı.
Avropada istifadəçi hüquqlarını qoruyan təşkilatlar DeepSeek tətbiqinin həm Çin tərəfindən hazırlanıb, həm də Çin serverlərindən idarə edildiyini bildirir. Tətbiqin gizlilik qaydalarına görə, istifadəçi məlumatları Çin serverlərində saxlanılır və işlənir ki, bu da istifadəçi məlumatlarının təhlükəsizliyi üçün narahatlıq yaradır.
Apple və Google mövzu ilə bağlı hələlik rəsmi açıqlama verməyiblər.
Bu vəziyyət göstərir ki, Avropa ölkələri rəqəmsal tətbiqlərin istifadəçi məlumatlarının qorunması məsələsində çox ciddi yanaşır və beynəlxalq texnologiya şirkətlərindən bu tələblərə əməl etməyi gözləyir.

Germany demands removal of DeepSeek app from App Store and Play Store
The Berlin Data Protection and Freedom of Information Commissioner has reported that the Chinese AI app DeepSeek illegally transfers users’ personal data to China and violates the European Union’s data protection rules. As a result, German authorities have requested Apple and Google to remove the DeepSeek app from the App Store and Google Play Store.
The commissioner stated that DeepSeek has failed to provide convincing evidence that user data is properly protected. It was also highlighted that Chinese authorities have broad access to any personal data controlled by Chinese companies, putting the digital privacy of EU citizens at risk.
German officials have demanded that DeepSeek comply with legal requirements regarding data transfers outside the EU or face removal from the German market. However, the company has not responded to these demands.
Previously, DeepSeek was also banned in Italy for similar reasons, with local regulators ensuring its removal from both app stores.
Consumer privacy advocates in Europe emphasize that DeepSeek is both developed and operated from China. According to the app’s privacy policy, user data is stored and processed on servers located in China, raising serious concerns about data security.
Apple and Google have so far declined to comment on the issue.
This case underscores the strict stance European regulators take on data privacy in digital applications and signals to international tech companies the importance of complying with these protections.