Mark Zukerberq Threads sosial platformasında açıqlayıb ki, süni intellekt sahəsində tanınmış tədqiqatçı və keçmiş OpenAI əməkdaşı Şençia Çjao “Meta Superintelligence Labs”ın (MSL) baş elmi işçisi seçilib. Çjao OpenAI-də ChatGPT, GPT-4 və ilk süni intellekt məntiq modeli olan o1 layihələrinin əsas üzvlərindən biridir.
Zukerberq deyib:
“Şençia Çjao ilk gündən aparıcı elmi rəhbərimiz olub. Komandamız formalaşdıqca onun rəhbərliyini rəsmi olaraq təsdiq etdik.”
Yeni yaradılan Meta Superintelligence Labs süni intellekt sahəsində böyük irəliləyişlər etməyi planlaşdırır və Meta-nın gələcək strategiyasının əsas hissəsidir. Laboratoriyaya rəhbərlik daha əvvəl Scale AI şirkətinin baş direktoru olan, amma tədqiqat sahəsində təcrübəsi olmayan Aleksandr Vanqa həvalə edilib. Çjao isə onun texniki və strateji dəstəyini verir.
MSL komandası artıq OpenAI, Google DeepMind, Safe Superintelligence, Apple və Anthropic kimi qabaqcıl şirkətlərdən yüksək səviyyəli tədqiqatçıları cəlb edib. Bundan başqa, Meta-nın Fundamental Süni İntellekt Tədqiqatları (FAIR) və generativ AI komandalarından da alimlər bu laboratoriyaya qoşulub.
Zukerberq bildirib ki, Çjao OpenAI-də “yeni miqyaslama paradiqması” üzərində işləyib ki, bu da çox güman o1 məntiq modelinə aiddir. Hal-hazırda Meta-nın bu sahədə rəqabət apara biləcək məhsulu yoxdur, ona görə də AI məntiq modellərinin inkişafı MSL-in əsas prioritetlərindən biridir.
Meta süni intellekt sahəsində üstünlük qazanmaq üçün insan resursları ilə yanaşı, texnoloji infrastrukturunu da gücləndirir. Şirkət 2026-cı ilə qədər ABŞ-ın Ohayo ştatında yerləşən “Prometheus” adlı 1 gigavat gücündə bulud hesablama mərkəzini istifadəyə verməyi planlaşdırır. Bu mərkəz MSL-ə böyük həcmli süni intellekt modellərinin təlimini keçirməkdə kömək edəcək. Qeyd edək ki, 1 gigavat enerji 750,000-dən çox evi işıqlandırmağa kifayətdir.
Şençia Çjao-nun təyin olunması ilə Meta-nın artıq iki baş elmi işçisi var: Çjao (MSL) və Lekan (FAIR laboratoriyası). Lekan uzunmüddətli süni intellekt tədqiqatlarına rəhbərlik edir və daha çox 5-10 illik perspektiv üçün işləyir. MSL isə yaxın zamanda nəticə verəcək qabaqcıl modellər üzərində çalışır. Bu iki laboratoriyanın əməkdaşlıq forması hələlik dəqiq deyil.

Meta CEO Mark Zuckerberg announced on the Threads social platform that renowned AI researcher and former OpenAI employee Shengjia Zhao has been appointed Chief Scientist of Meta Superintelligence Labs (MSL). Zhao was a key contributor to several large-scale projects at OpenAI, including ChatGPT, GPT-4, and the first AI reasoning model, o1.
Zuckerberg stated:
“Shengjia Zhao has been our lead scientific director from day one. As our team has taken shape, we have decided to formalize his leadership role.”
The newly established Meta Superintelligence Labs aims to push the boundaries of artificial intelligence and is central to Meta’s future strategy. The lab’s overall leadership is entrusted to Aleksandr Wang, former CEO of Scale AI, who lacks a research background. Zhao’s appointment as chief scientist is intended to support Wang’s leadership from a technical and strategic perspective.
MSL has already attracted top researchers from leading AI companies such as OpenAI, Google DeepMind, Safe Superintelligence, Apple, and Anthropic. Additionally, scientists from Meta’s Fundamental AI Research (FAIR) lab and generative AI teams have joined the new lab.
Zuckerberg noted that Zhao worked on a “new scaling paradigm” at OpenAI, likely referring to his contributions to the o1 reasoning model. Currently, Meta does not have a direct competitor in this field, making AI reasoning model development a key priority for MSL.
Meta’s efforts to gain an edge in AI are not limited to talent acquisition. The company plans to deploy a 1-gigawatt cloud computing cluster called “Prometheus” in Ohio by 2026. This infrastructure will enable MSL to conduct large-scale model training runs. For context, 1 gigawatt of energy can power more than 750,000 homes.
With Zhao’s appointment, Meta now has two chief AI scientists: Zhao (MSL) and Yann LeCun (FAIR lab). LeCun leads long-term AI research focused on techniques that may be applied 5 to 10 years from now. In contrast, MSL is focused on developing advanced AI models that deliver results in the nearer term. How these two labs will collaborate remains unclear.