17 yaşlı gənc 40 illik riyaziyyat problemini həll etdi
Bahamalarda böyüyən və bütün təhsilini evdə alan 17 yaşlı Hannah Kairo riyaziyyat dünyasında nadir rast gəlinən uğura imza atdı. O, 1980-ci illərdən bəri açıq qalan və Fourier məhdudlaşdırma nəzəriyyəsi sahəsinə aid olan Mizohata–Takeuchi hipotezini təkzib edib. Bu hipotez, dalğaların enerji paylanmasının yalnız müəyyən məkanlarda və məhdudiyyətlər çərçivəsində baş verə biləcəyini iddia edirdi.
Kairo uşaq yaşlarından riyaziyyata böyük maraq göstərib — 11 yaşında kalkulusu , 14 yaşında isə bakalavr səviyyəli riyaziyyatı mənimsəyib. Ailəsi ilə ABŞ-a köçdükdən sonra “Berkeley Riyaziyyat Dairəsi” kimi yüksək səviyyəli proqramlarda iştirak edib. 2024-cü ildə Berkeley Universitetində professor Ruixiang Zhangın magistr kursuna qoşulduqdan sonra hipotezin sadələşdirilmiş versiyası üzərində işləməyə başlayıb.
O, xüsusi bir qarşı nümunə quraraq göstərib ki, hipotezdəki məhdudiyyətlər reallıqda keçərli deyil. Bu nəticə, yalnız bu problemi deyil, həm də riyaziyyatda mühüm sayılan Stein hipotezini də təkzib edib. Mütəxəssislər kəşfi “çox zərif və nadir rast gəlinən” nəticə adlandırıblar.
Hannah məktəb diplomu və bakalavr təhsili olmadan birbaşa doktoranturaya müraciət edib. Yalnız Merilend Universiteti və Johns Hopkins Universiteti onu qəbul edib. Payızdan etibarən Merilend Universitetində doktorantura təhsilinə başlayacaq.
Bu uğur həm gənc yaşda böyük elmi nailiyyətlərin mümkünlüyünü göstərir, həm də riyaziyyat dünyasında yeni tədqiqat istiqamətlərinə yol açır.

Hannah Kairo, a 17-year-old who grew up in the Bahamas and was homeschooled, has achieved a rare feat in the world of mathematics. She has disproved the Mizohata–Takeuchi conjecture, a field of Fourier constraint theory that has been open since the 1980s. The conjecture claimed that the energy distribution of waves can only occur within certain spaces and constraints.
Kairo has shown a keen interest in mathematics since childhood—she took calculus at age 11 and undergraduate mathematics at age 14. After moving to the United States with her family, she participated in high-level programs such as the Berkeley Mathematical Circle. After joining Professor Ruixiang Zhang’s graduate course at the University of California, Berkeley in 2024, she began working on a simplified version of the conjecture.
She demonstrated by constructing a special counterexample that the constraints in the conjecture do not hold in reality. This result disproved not only this problem, but also the Stein conjecture, which is considered an important one in mathematics. Experts have called the discovery “a very elegant and rare” result.
Hannah applied directly to doctoral studies without a high school diploma or undergraduate education. Only the University of Maryland and Johns Hopkins University accepted her. She will begin her doctoral studies at the University of Maryland in the fall.
This success not only shows the possibility of great scientific achievements at a young age, but also opens the way for new research directions in the world of mathematics.