Azərbaycan bankları “Bloomberg”də 2 000-dən çox təminatsız əqd bağlayıb
2025-ci ilin birinci yarısında Azərbaycan bankları “Bloomberg” ticarət sistemində ümumi dəyəri 41,4 milyard manat olan 2 148 təminatsız əqd bağlayıb. Bu barədə məlumat Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) “Pul siyasət icmalı”nda yer alıb.
Hesabat dövrü ilə ötən ilin eyni dövrü müqayisə edildikdə, əməliyyatların sayı 26,2%, məbləği isə 54,6% artıb. Əməliyyatların 95%-i 1-3 günlük olub ki, bu da bankların qısa müddətli likvidlik ehtiyaclarını qarşılamaq məqsədilə təminatsız əməliyyatlara üstünlük verdiyini göstərir.
AMB-nin məlumatına görə, bu artım həmçinin bank sektorunun ümumi aktivlərinin artması ilə paralel gedir. Bu tendensiya bankların qısa müddətli maliyyə əməliyyatlarına daha çox fokuslandığını və likvidlik idarəçiliyini gücləndirdiyini göstərir.
Ümumilikdə, təminatsız əqdlərin artması bankların çevik və effektiv fəaliyyət göstərdiyini, həmçinin maliyyə sabitliyini qorumağa çalışdığını göstərir.

14 August 2025 15:19
In the first half of 2025, Azerbaijani banks concluded 2,148 unsecured deals on the Bloomberg trading system, with a total value of 41.4 billion manat. This information is reported in the Central Bank of Azerbaijan’s (CBA) “Monetary Policy Review.”
Compared to the same period last year, the number of transactions increased by 26.2% and their total value rose by 54.6%. Around 95% of these transactions were short-term, lasting 1-3 days, indicating that banks preferred unsecured deals to meet short-term liquidity needs.
According to the CBA, this growth also aligns with the increase in total assets of the banking sector. The trend shows that banks are focusing more on short-term financial operations and strengthening liquidity management.
Overall, the rise in unsecured deals demonstrates that banks are operating more flexibly and efficiently while striving to maintain financial stability.