Qarabağ Dirçəliş Fondu İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
Qarabağ Dirçəliş Fondu da Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən dövlət qurumları sırasına qatılıb.
Fondun əsas rəqəmsal resursları AZCON Holdingşirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirilib. “AzInTelecom” tərəfindənQarabağ Dirçəliş Fonduna “Virtual server – IaaS” (İnfrastructure-as-a-Service) və “Rezervlənmə – BaaS” (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin edilib. Bununla qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
Qeyd edək ki, “Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”aməxsus Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, təkmilləşdirilmişinformasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

Karabakh Revival Foundation migrates IT systems to the "Government Cloud"
The implementation of the Decree No. 718 of the President of the Republic of Azerbaijan “On the establishment of the “Government Cloud” (G-cloud) and measures in the field of providing “cloud” services” continues.
The Karabakh Revival Fund has also joined the ranks of state institutions that have transferred their information systems and resources to the “Government Cloud” within the framework of the implementation of the Decree.
The main digital resources of the Fund have been placed in the Baku Data Center owned by “AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies. “AzInTelecom” has provided the Karabakh Revival Fund with “Virtual server – IaaS” (Infrastructure-as-a-Service) and “Backup – BaaS” (Backup-as-a-Service) “cloud” services. Thus, the institution has achieved high availability of critical systems.
It should be noted that within the framework of the “Government Cloud” project, full or partial migration of IT systems of state institutions to the Baku Main and Yevlakh Backup Data Centers owned by “AzInTelecom” is being carried out. As a result of the migration, the current IT costs are reduced, the productivity of information systems is increased. Thus, improved information security, stable IT infrastructure, quality service provision and 24/7 monitoring service are achieved.