Qazaxıstan FHN Tesla Cybertruck-dan istifadə etməyə başladı
Qazaxıstanın Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) xilasetmə əməliyyatlarında istifadə etmək üçün Tesla Cybertruck elektromobilini istismara verib. Qurumun məlumatına görə, nəqliyyat vasitəsi artıq Almatı şəhərində baş verən müxtəlif fövqəladə hadisələr zamanı sınaqdan keçirilib və effektivliyi təsdiqlənib.
FHN-in nazir müavini Yerbolat Sadırbayev bildirib ki, Cybertruck xüsusilə operativ reaksiya tələb edən hallarda özünü doğruldub. Onun sözlərinə görə, insanların həyatının xilas edilməsində hər dəqiqə mühüm rol oynadığından, yüksək sürət və çeviklik nümayiş etdirən texnikadan istifadə vacibdir.
Nazirlik elektromobilin seçimini onun yüksək hərəkət qabiliyyəti, çətin relyef şəraitində işləməsi, səssiz fəaliyyəti və xilasedici avadanlıqları enerji ilə təmin etməsi ilə izah edib. Yerli KİV-lərin məlumatına əsasən, bir Cybertruck-un dəyəri təxminən 120 milyon tengə təşkil edir.
Bundan başqa, avtomobil mobil komanda və kəşfiyyat məntəqəsi kimi də istifadə olunur. O, peyk interneti, termal kameralarla təchiz edilmiş peşəkar dronlar, xüsusi rabitə sistemləri, qorunan hesablama avadanlıqları və müstəqil enerji mənbələri ilə təmin edilib. Bu imkanlar xilasedicilərə fövqəladə hadisə zonasının yaxınlığında mobil qərargah qurmağa şərait yaradır.
Qazaxıstan FHN vurğulayıb ki, Cybertruck ənənəvi yanğınsöndürmə, təcili tibbi yardım və digər xilasedici texnikaları əvəz etmir. Avtomobil əlavə operativ dəstək vasitəsi kimi nəzərdə tutulur.
Nazir müavini gələcəkdə yeni Cybertruck avtomobillərinin alınmasının mümkünlüyünü də istisna etməyib. O qeyd edib ki, qurum texnika parkının yenilənməsi siyasətini davam etdirir və əsas diqqət avadanlıqların səmərəliliyinə yönəldilir.

The Ministry of Emergency Situations (MES) of Kazakhstan has put the Tesla Cybertruck electric vehicle into operation in rescue operations. According to the management of the institution, it has already been tested in emergency situations, mainly in Almaty, and its effectiveness has been achieved.
Assistant Minister of the MES Yerbolat Sadyrbayev said that the Cybertruck has proven itself in those requiring operational response. With its help, it is important to use equipment that provides high speed and maneuverability, since every minute plays a crucial role in saving people's energy.
The ministry explains the choice of the electric vehicle by its high performance, ability to handle difficult terrain, silent operation and power supply of rescue equipment. According to local media, the cost of one Cybertruck is about 120 million manat.
In addition, the car is also used as a mobile command and reconnaissance point. It is equipped with satellite Internet, drones equipped with thermal cameras, special communication systems, protected computing equipment and independent energy capabilities. These capabilities allow rescuers to set up a mobile headquarters near the emergency zone.
The Ministry of Emergency Situations emphasizes that the Cybertruck does not replace firefighting, emergency medical services and other rescue equipment. The car is being kept as additional operational support.
The minister also ruled out the possibility of purchasing a new Cybertruck. He noted that the structure continues its policy of updating its fleet of equipment and focuses on the quality of its main spare equipment.