17 Noyabr 2025 14:02
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Comart Tokayev “Süni intellekt və rəqəmsallaşma sahəsində qanunvericiliyə dəyişikliklər və əlavələr” və “Süni intellekt haqqında” qanunları təsdiqləyib.
İndi ölkə ərazisində təminatsız rəqəmsal aktivlərin (kriptovalyuta, tokenlər) dövriyyəsi mümkündür. Əvvəllər bu fəaliyyət yalnız “Astana” Beynəlxalq Maliyyə Mərkəzində (BMM) icazəli idi. Bu o deməkdir ki, Qazaxıstanın hər yerində kriptobirjalar fəaliyyət göstərə biləcək, lakin bunun üçün onlar müvafiq lisenziya almalıdırlar.
Eyni zamanda, mədən yolu ilə əldə olunan aktivlərin əksəriyyətinin BMM birjaları vasitəsilə satılması tələbi ləğv edilib. Mədənçilik indi Qazaxıstan vətəndaşları və hüquqi şəxslər üçün rəsmi olaraq icazəlidir, xəbər verir RBK Crypto.
İkinci qanun süni intellektin tənzimlənmə prinsiplərini müəyyən edir: qanunilik, ədalət, bərabərlik, şəffaflıq və izah ediləbilənlik, insan rifahının və azad iradəsinin üstünlüyü, məlumatların qorunması və təhlükəsizlik.
Süni intellekt sistemləri risk səviyyəsinə görə təsnif ediləcək: minimal, orta və yüksək. Yüksək riskli sistemlər əlavə nəzarət və qoruma altında olacaq. Tamamilə avtonom sistemlər, insan müdaxiləsi olmadan qərar qəbul edən texnologiyalar isə qadağan edilib.

Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev has approved the laws “On Amendments and Addenda to the Legislation in the Field of Artificial Intelligence and Digitalization” and “On Artificial Intelligence”.
Now, the circulation of unsecured digital assets (cryptocurrencies, tokens) is possible in the country. Previously, this activity was permitted only in the Astana International Financial Center (AIC). This means that crypto exchanges will be able to operate anywhere in Kazakhstan, but for this they must obtain an appropriate license.
At the same time, the requirement to sell most assets obtained through mining through AIC exchanges has been abolished. Mining is now officially permitted for citizens and legal entities of Kazakhstan, RBK Crypto reports.
The second law establishes the principles of regulating artificial intelligence: legality, justice, equality, transparency and explainability, the primacy of human well-being and free will, data protection and security.
Artificial intelligence systems will be classified by risk level: minimal, medium and high. High-risk systems will be subject to additional control and protection. Fully autonomous systems, technologies that make decisions without human intervention, are prohibited.