12 Noyabr 2024 19:27
X sosial şəbəkəsi İlon Mask`ın digər şirkəti “xAI” tərəfindən yaradılan Süni intellekt çatbotu "Grok" (AI chatbot Grok) indiyədək ancaq ödəniş edən premium istifadəçilər üçün limitləmişdi. Lakin, platforma çatbot-u pulsuz istifadəçilər üçün açmağa hazırlaşır.
Həftə sonu bəzi istifadəçilər “Grok”un pulsuz versiyasının müəyyən bölgələrdəki insanlar üçün açılması haqqında məlumat yayımlayıb.
“TechCrunch” saytı X-in ən azı Yeni Zelandiyadakı pulsuz istifadəçilər üçün “Grok”a girişi sınaqdan keçirdiyini müəyyənləşdirib.
Hazırda istifadə üçün müəyyən məhdudiyyətlər var. Belə ki, hər iki saatdan bir “Grok-2” modeli ilə 10 sorğu, “Grok-2” mini modeli ilə 20 sorğu və gündəlik 3 şəkil analizi sorğusu göndərilə bilər.
Keçən ayın sonunda şirkət modelə şəkilləri anlamaq imkanı da verib.
“Grok”dan pulsuz istifadə etmək üçün hesabınız ən azı yeddi günlük olmalı və hər hansı telefon nömrəsinə bağlı olmalıdır.
Bütün bu funksiyalar indiyə qədər yalnız Premium və Premium+ istifadəçiləri üçün mövcud idi. , “xAI” şirkəti “Grok”u pulsuz istifadəçilər üçün açaraq “ChatGPT”, “Claude” və “Gemini” kimi bazardakı digər modellərlə daha yaxşı rəqabət apara bilməsi üçün əhəmiyyətli istifadəçi bazası və daha sürətli rəy sistemi yaradır.
“The Wall Street Journal”ın xəbərinə əsasən keçən ay “xAI” şirkəti bir neçə milyard dəyərində investisiya cəlb etmək üçün danışıqlar aparıb.

X is testing a free version of AI chatbot Grok
Social network X has so far limited its AI chatbot Grok (built by Elon Musk’s other company xAI) to its premium, paying users. However, the platform is seemingly preparing to open up the chatbot to free users.
Over the weekend, several app researchers and users posted about a free version of Grok being made available to people in certain regions.
According to a researcher who goes by Swak on X, there are limits on the usage for now: 10 queries per two hours with the Grok-2 model, 20 queries per two hours with the Grok-2 mini model, and three image analysis questions per day.
To use Grok for free, your account should be at least seven days old and have a phone number linked to it.
xAI launched Grok-2 in August with image generation capacities, backed by Black Forest Labs’ FLUX.1 model. Late last month, the company also gave the model the ability to understand images.
All these features were available only to Premium and Premium+ users until now. By opening up Grok to free users, xAI is possibly looking for a more significant user base and faster feedback cycle for its products so that it can better compete with other models on the market like ChatGPT, Claude, and Gemini.
Last month, The Wall Street Journal reported that xAI was in talks to raise several billion dollars at a valuation of $40 billion.