"XAI"ın yeni Grok-3 modeli təqdim edilib
İlon Maskın süni intellekt şirkəti xAI, bazar ertəsi günü ən yeni süni intellekt modeli Grok 3-ü təqdim edib və Grok iOS və veb tətbiqləri üçün yeni funksiyalar açıqlayıb.Grok, OpenAI-nin GPT-4o və Google-nun Gemini modeli kimi qabaqcıl süni intellekt sistemlərinə cavab olaraq yaradılıb. Bu model şəkilləri təhlil edə bilir, suallara cavab verə bilir və Maskın sahibi olduğu X sosial şəbəkəsində bir çox funksiyanı gücləndirir. Grok 3-ün 2024-cü ildə təqdim olunması planlaşdırılmışdı, lakin bu tarix gecikdirilmişdi.
Maskın sözlərinə görə, Grok 3, əvvəlki versiya olan Grok 2-dən 10 dəfə güclü hesablama imkanlarına malikdir. Model Memfisdə yerləşən nəhəng məlumat mərkəzində, 200,000 GPU istifadə olunaraq hazırlanıb. Grok 3-ün öyrədilməsi üçün böyük həcmdə məlumatdan istifadə edilib, hətta məhkəmə sənədləri də bu verilənlər bazasına daxil edilib.
Yeni süni intellekt modeli bəzi sahələrdə OpenAI-nin GPT-4o modelini üstələdiyini iddia edir. Xüsusilə riyaziyyat, elm və proqramlaşdırma sahələrində daha yüksək dəqiqliklə cavab verə bilən məntiqi düşünmə modeli - Grok 3 Reasoning təqdim edilib. Bu model öz cavablarını faktiki yoxlama apararaq verir.
Bundan əlavə, xAI yeni "DeepSearch" funksiyasını da təqdim edib. Bu funksiya OpenAI-nin süni intellektlə araşdırma alətlərinə alternativ olaraq yaradılıb və internetdə məlumat toplayıb xülasə təqdim edə bilir.
X sosial şəbəkəsində "Premium+" abunəliyi (aylıq $50) olan istifadəçilər Grok 3-ə ilk giriş imkanı əldə edəcəklər. Digər inkişaf etmiş funksiyalar isə "SuperGrok" adlı yeni abunə ilə əldə ediləcək. Qiyməti aylıq $30 və ya illik $300 olması gözlənilir. SuperGrok abunəliyi məntiqi düşünmə modellərinə, DeepSearch axtarışına və məhdudiyyətsiz şəkil yaratma funksiyasına çıxış verir.
Gələcək həftələrdə Grok 3-ə səsli danışıq funksiyası əlavə ediləcək. Şirkət, həmçinin bir neçə ay ərzində Grok 2-nin açıq mənbə kodunu paylaşmağı planlaşdırır.

18 February 2025 18:16
Elon Musk's AI company xAI unveiled its latest AI model, Grok 3, on Monday, along with new features for the Grok iOS and web apps. Grok was developed as an answer to advanced AI systems like OpenAI’s GPT-4o and Google’s Gemini. The model can analyze images, answer questions, and power various features on Musk's social network, X. Originally slated for release in 2024, Grok 3’s launch was delayed.
According to Musk, Grok 3 boasts 10 times more computing power than its predecessor, Grok 2. It was developed using a massive data center in Memphis containing 200,000 GPUs and a vast dataset, which even includes court case documents.
The new AI model claims to outperform OpenAI’s GPT-4o in certain areas. Particularly, Grok 3 Reasoning, a logical reasoning model, excels in math, science, and programming fields by fact-checking its responses before providing answers.
Additionally, xAI introduced a new "DeepSearch" feature, created as an alternative to AI-powered research tools like OpenAI's deep research. This tool collects data from the internet and X, delivering summaries in response to queries.
Users with the "Premium+" subscription ($50 per month) on X will get early access to Grok 3. Other advanced features will be available through a new subscription plan called "SuperGrok." Priced at $30 per month or $300 per year, SuperGrok grants access to reasoning models, DeepSearch, and unlimited image generation.
In the coming weeks, a voice mode will be added to Grok 3. The company also plans to release the open-source code for Grok 2 within the next few months.