Regionlarda innovasiyanın inkişafına təkan verən “İnnostart” layihəsinin qalib startapları bəlli olub
20 Avqust 2025 17:37
867 baxış
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) dəstəyi və "SUP VC" şirkətinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın regionlarında da keçirilən “İnnostart” layihəsinin “Grand Final” mərasimi baş tutub. Layihə çərçivəsində finala yüksələn 17 startap arasından “Backlify“, “SaleX“, “Specdeaf“, “İmYen“ startapları ümumi dəyəri 50 min manat olan mükafat fonduna layiq görülüblər.
“Grand Final” tədbirində dövlət qurumları və özəl təşkilatların nümayəndələri, innovasiya ekspertləri, eləcə də startap təsisçiləri iştirak ediblər. Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov açılış nitqində Azərbaycanda son bir neçə ildə rəqəmsal infrastruktur quruculuğu sahəsində həyata keçirilən “Onlayn Azərbaycan” layihəsinin innovasiyalar üçün güclü zəmin yaratdığını bildirib. O, həmçinin “İnnostart”la yanaşı “ecomX”, “4ü1arada” kimi təşəbbüslərin də regionlarda innovativ inkişafa təkan verdiyini vurğulayıb.
İRİA-nın sədri Fərid Osmanov öz çıxışında startapların ölkə iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətinə diqqət çəkib və “İnnostart” çərçivəsində əldə edilən uğurlar haqqında danışıb. O bildirib ki, 2024-25-ci illərdə layihənin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi ilə 4 region, 20 şəhər və rayonda innovasiya yönümlü fəaliyyət həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində bu il 32 maarifləndirmə tədbiri, 8 hakaton, 8 inkubasiya proqramı, 4 regional “Demo Day” tədbiri baş tutub. Ümumilikdə bütün tədbirlərdə 2000-dən çox şəxs iştirak edib.
Layihə çərçivəsində təlimçi və mentor hazırlığı proqramı da həyata keçirilib. Belə ki, bu proqramda 18 yeni mentor yetişdirilib. Bundan əlavə, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları, yerli özünüidarəetmə orqanları, dövlət və  özəl təşkilatlar, qeyri-hökumət təşkilatları, ali təhsil müəssisələri, peşə təhsili mərkəzləri ilə əməkdaşlıqlar qurulmuş və regional nümayəndəliklər formalaşdırılıb.
Daha sonra Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Samir Hümbətov və “SUP VC” şirkətinin icraçı direktoru Rəşad Eyvazov çıxış ediblər.
Tədbirin davamında layihə haqqında ümumi və statistik məlumatları əks etdirən videoçarx və təqdimat nümayiş etdirilib, eləcə də startapların təqdimatları, mentor hazırılığı proqramının məzunları sertifikatla təltif edilib. Yekunda “İnnostart” layihəsinin qalibləri elan edilib.
Qeyd edək ki, “İnnostart” Azərbaycanın regionlarında startap ekosistemini gücləndirmək məqsədilə həyata keçirilən layihədir. Layihənin məqsədi, bölgələrdəki tələbələrə, gənclərə və bu sahəyə maraq göstərən hər kəsə innovativ ideyalarını inkişaf etdirmək, startap ekosistemi haqqında məlumat vermək, onları uğurlu startaplara çevirməyə dəstək olmaq və yerli icmaların formalaşmasını təşviq etməkdir.

The winning startups of the "Innostart" project, which promotes the development of innovation in the regions, have been announced.
20 August 2025 17:37
The “Grand Final” ceremony of the “Innostart” project, which was also held in the regions of Azerbaijan with the support of the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) and the organization of the “SUP VC” company, took place. Out of 17 startups that reached the finals within the framework of the project, “Backlify”, “SaleX”, “Specdeaf”, “ImYen” startups were awarded a prize fund worth a total of 50 thousand manats.
Representatives of state institutions and private organizations, innovation experts, as well as startup founders participated in the “Grand Final” event. In his opening speech, Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov said that the “Online Azerbaijan” project implemented in Azerbaijan in the field of digital infrastructure construction in the past few years has created a strong foundation for innovations. He also emphasized that, in addition to “Innostart”, initiatives such as “ecomX” and “4ü1arada” have also given impetus to innovative development in the regions.
In his speech, IRIA Chairman Farid Osmanov drew attention to the importance of startups for the country's economy and spoke about the successes achieved within the framework of "Innostart". He said that in 2024-25, with the expansion of the scope of the project, innovation-oriented activities were carried out in 4 regions, 20 cities and districts. This year, 32 awareness-raising events, 8 hackathons, 8 incubation programs, and 4 regional "Demo Day" events were held within the framework of the project. In total, more than 2,000 people participated in all events.
A trainer and mentor training program was also implemented within the framework of the project. Thus, 18 new mentors were trained in this program. In addition, partnerships were established with central executive authorities, local self-government bodies, state and private organizations, non-governmental organizations, higher education institutions, vocational education centers, and regional representative offices were formed.
Then, the First Deputy Chairman of the Board of Directors of the Agency for the Development of Small and Medium-sized Businesses, Samir Humbatov, and the Executive Director of SUP VC, Rashad Eyvazov, made speeches.
The event continued with a video clip and presentation reflecting general and statistical information about the project, as well as presentations of startups, and graduates of the mentor training program were awarded certificates. At the end, the winners of the “Innostart” project were announced.
It should be noted that “Innostart” is a project implemented to strengthen the startup ecosystem in the regions of Azerbaijan. The goal of the project is to help students, young people and anyone interested in this field in the regions develop their innovative ideas, provide information about the startup ecosystem, support their transformation into successful startups, and encourage the formation of local communities.