Replit $400 milyon investisiya aldı
Vibe-kodinq üçün onlayn proqramlaşdırma platforması Replit $400 milyon investisiya cəlb edib. Yeni investisiya raundu nəticəsində şirkətin dəyəri $9 milyard olaraq qiymətləndirilib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabrında investorlar şirkəti təxminən üç dəfə aşağı — $3 milyard dəyərində qiymətləndirmişdi.
Şirkətin baş icraçı direktoru Amjad Masad bildirib ki, investisiya raundunda Accenture, Databricks, Okta, Georgian və G Squared kimi investorlar iştirak edib. Onun sözlərinə görə, yeni vəsait şirkətin fəaliyyətini genişləndirməyə və insan yaradıcılığına əsaslanan süni intellekt sistemlərinin inkişafına yönəldiləcək.
İnvestisiya elan edilərkən Replit eyni zamanda Agent 4 adlı yeni süni intellekt agentini də təqdim edib. Şirkətin məlumatına görə, bu alət istifadəçilərin vaxtını texniki koordinasiyaya deyil, daha çox yaradıcılığa sərf etməsinə imkan vermək məqsədilə hazırlanıb və həm mürəkkəb, həm də rutin proqramlaşdırma tapşırıqlarını yerinə yetirə bilir.
Replit süni intellekt köməkçiləri ilə işləyən onlayn proqramlaşdırma mühitidir. Platformanın məhdud imkanlı pulsuz versiyası mövcuddur, ödənişli abunə planlarının qiyməti isə ayda $20-dan başlayır. Şirkətin məlumatına görə, xidmətin 50 milyondan çox istifadəçisi var və Fortune 500 siyahısına daxil olan şirkətlərin təxminən 85%-i platformadan istifadə edir.

Replit received $400 million in investment
Replit, an online programming platform for coding, has raised $400 million. The new round of investment values ​​the company at $9 billion. For comparison, in September 2025, investors valued the company at about three times less — $3 billion.
Amjad Masad, CEO of the company, said that the investment round was attended by investors such as Accenture, Databricks, Okta, Georgian and G Squared. According to him, the new funds will be used to expand the company's activities and develop artificial intelligence systems based on human creativity.
When announcing the investment, Replit also introduced a new artificial intelligence agent called Agent 4. According to the company, this tool is designed to allow users to spend more time on creativity, not technical coordination, and can perform both complex and routine programming tasks.
Replit is an online programming environment that works with artificial intelligence assistants. The platform has a free version with limited features, while paid subscription plans start at $20 per month. According to the company, the service has more than 50 million users and is used by approximately 85% of Fortune 500 companies.