Revolut Türkiyə bazarına daxil olmaq üçün konkret addımlar atır. Bloombergin məlumatına görə, şirkət Türkiyədə fəaliyyət göstərən rəqəmsal bank FUPS-un satın alınması ilə bağlı danışıqlar aparır.
Məlumata yaxın mənbələr bildirir ki, proses hələlik yekun razılaşma mərhələsinə çatmayıb və tərəflər arasında rəsmi müqavilə imzalanmayıb. Yerli tənzimləmələrə əsasən, belə bir satınalma baş tutacağı təqdirdə əməliyyat Bankacılıq Tənzimləmə və Nəzarət Qurumunun (BDDK) təsdiqinə tabe olacaq.
Revolut tərəfi yayılan məlumatlarla bağlı qısa açıqlama verərək bazar şayiələrinə münasibət bildirmədiyini qeyd edib. FUPS isə məsələ ilə bağlı hələlik rəsmi mövqe açıqlamayıb.
Milyarder Nik Storonskynin rəhbərlik etdiyi Revolut hazırda qlobal miqyasda təxminən 70 milyon istifadəçiyə xidmət göstərir. Şirkət son illər Skandinaviya ölkələrindən Meksikayadək müxtəlif bazarlarda fəaliyyətini genişləndirib. Revolut 2025-ci ilin noyabrında 75 milyard dollar dəyərində qiymətləndirmə ilə Avropanın ən dəyərli fintech startaplarından biri hesab olunur.
FUPS Bank isə Türkiyənin rəqəmsal bankçılıq sektorunda önə çıxan qurumlardandır. BDDK 2024-cü ilin son rübündə banka rəqəmsal bankçılıq fəaliyyəti üçün lisenziya verib. Bu, FUPS-a depozit qəbul etmək, ödəniş xidmətləri göstərmək və digər əsas bank əməliyyatlarını həyata keçirmək imkanı yaradıb.
Qeyd edək ki, FUPS rəqəmsal bank lisenziyasından əvvəl elektron pul və rəqəmsal cüzdan infrastrukturu ilə fəaliyyət göstərirdi. Hazırda isə depozit, ödəniş və kart xidmətləri ilə yanaşı, pul köçürmələri, kommunal ödənişlər, xərclərin idarə olunması və maliyyə planlaşdırılması kimi funksiyaları da istifadəçilərinə təqdim edir.
Mümkün satınalma Revolut-un Türkiyə bazarına sürətli və tənzimlənmiş şəkildə daxil olmasına şərait yarada bilər və ölkənin fintech sektorunda rəqabəti daha da gücləndirə bilər.

Revolut is taking concrete steps to enter the Turkish market. According to Bloomberg, the company is in talks to acquire Turkish digital bank FUPS.
Sources familiar with the matter say that the process has not yet reached the final agreement stage and no official agreement has been signed between the parties. According to local regulations, if such an acquisition takes place, the transaction will be subject to the approval of the Banking Regulation and Supervision Agency (BDDK).
Revolut issued a brief statement regarding the information, noting that it does not comment on market rumors. FUPS has not yet announced an official position on the issue.
Led by billionaire Nick Storonsky, Revolut currently serves approximately 70 million users globally. The company has expanded its operations in various markets from Scandinavia to Mexico in recent years. Revolut is considered one of the most valuable fintech startups in Europe with a valuation of $75 billion in November 2025.
FUPS Bank is one of the leading institutions in Turkey's digital banking sector. The BRSA granted the bank a digital banking license in the last quarter of 2024. This allowed FUPS to accept deposits, provide payment services, and perform other basic banking operations.
It should be noted that FUPS operated with an e-money and digital wallet infrastructure before its digital banking license. Currently, in addition to deposit, payment, and card services, it also offers its users functions such as money transfers, utility payments, expense management, and financial planning.
A possible acquisition could allow Revolut to enter the Turkish market in a rapid and regulated manner and further strengthen competition in the country's fintech sector.