RİNN: İnternetlə bağlı problemin səbəbi kiberhücum olub
Bu gün bəzi internet telekommunikasiya operator və provayderlərinin xidmətlərində müvəqqəti ləngimələr müşahidə olunub.
Bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyindən (RİNN) bildirilib.
Məlumata görə, ölkəyə internet trafiki təqdim edən əsas “backbone” operatorlardan biri olan “Delta Telekom”a qarşı DDoS tipli genişmiqyaslı kiberhücum həyata keçirilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən ölkəmizdə internet xidmətlərinin davamlılığı planı çərçivəsində internet provayderləri dərhal alternativ “backbone” operatorlarının şəbəkəsinə yönləndirilib.
Qısa müddət ərzində istifadəçilərin internetə çıxışı təmin olunub.
Atılan addımlar nəticəsində “Delta Telekom”a qarşı kiberhücumun qarşısı qısa müddət ərzində alınıb. “Delta Telekom”un xidmətləri bərpa olunub.

MINCOM: The cause of the problem with the Internet was a cyberattack
Today, temporary delays were observed in the services of some internet telecommunications operators and providers.
This was reported by the Ministry of Digital Development and Transport (RINN).
According to the information, a large-scale DDoS-type cyber attack was carried out against Delta Telecom, one of the main "backbone" operators providing internet traffic to the country.
Within the framework of the plan for the continuity of internet services in our country, the Ministry of Digital Development and Transport immediately redirected internet providers to the network of alternative "backbone" operators.
Users' access to the internet was ensured in a short time.
As a result of the steps taken, the cyber attack against Delta Telecom was prevented in a short time. Delta Telecom's services have been restored.