Robinhood-un CEO-su Vlad Tenevin həmtəsisçisi olduğu süni intellekt startapı Harmonic iyulun 28-də iOS və Android platformaları üçün beta versiyada süni intellekt çatbot tətbiqini təqdim edib. Bu tətbiqin əsasını təşkil edən model Aristotle adlanır və istifadəçilərə riyazi məntiq və hesablamalarla bağlı dəqiq, səhvsiz cavablar verməyi vəd edir.
Harmonic şirkəti “riyazi superintellekt” yaratmaq məqsədilə fəaliyyət göstərir və Aristotle modelinin köməyi ilə riyaziyyat, fizika, statistika və kompüter elmləri kimi sahələrdə istifadəçilərə dəstək vermək niyyətindədir.
Şirkətin CEO-su Tudor Achim bildirib ki, Aristotle riyazi məsələlərdə cavabların düzgünlüyünü formal şəkildə yoxlayır və bu sahədə “səhvsiz” nəticələr təqdim edir. Bu xüsusiyyət onu hazırkı süni intellekt modellərindən fərqləndirir, çünki digər modellərdə tez-tez səhvlər və yanlış məlumatlar (hallüsinasiyalar) olur.
Aristotle modeli 2025-ci ilin Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadasında rəsmi testlərdə qızıl medal səviyyəsində nəticə göstərib. Google və OpenAI-nin modelləri də bu il yüksək nəticələr göstərsələr də, onlar testləri təbii dildə və qeyri-rəsmi formada yerinə yetiriblər.
Harmonic yaxın zamanda Aristotle üçün müəssisələrə API, həmçinin adi istifadəçilər üçün veb tətbiqini də istifadəyə verməyi planlaşdırır.
İyun ayında Harmonic 100 milyon dollar investisiya alaraq 875 milyon dollar dəyərə çatıb. CEO Tudor Achim şirkətin riyazi superintellekt hədəfinə sürətlə yaxınlaşdığını və investorların bu dəyəri startupın geniş hədəflərinə əsasən uyğun hesab etdiklərini bildirib.
Ekspertlər süni intellektin riyaziyyat sahəsindəki nailiyyətlərini həm texnoloji inkişaf, həm də digər sahələrdə tətbiq imkanlarının açılması baxımından yüksək qiymətləndirirlər. Riyaziyyat kimi dəqiq və yoxlanıla bilən sahədə uğur qazanmaq süni intellektin əsas məntiqi bacarıqlarını göstərir.
Achim əlavə edib ki, Aristotle cavablarını açıq mənbə proqramlaşdırma dili Lean-də verir və cavablar təqdim olunmazdan əvvəl xüsusi alqoritmik proseslə yoxlanılır. Bu proses AI-nin süni hallüsinasiyalarından uzaq durmasına imkan yaradır. Oxşar texnologiyalar yüksək riskli sahələrdə, məsələn, tibb cihazları və aviasiyada da tətbiq edilir.
Hazırda süni intellekt modellərinin səhvsiz işləməsi çox çətin olsa da, Harmonic Aristotle modeli bu sahədə əhəmiyyətli irəliləyiş nümayiş etdirir. Digər aparıcı AI modellərində hallüsinasiyaların çox olması isə hələ də böyük problem olaraq qalır.

Harmonic, an AI startup co-founded by Robinhood CEO Vlad Tenev, announced on July 28 the beta launch of its AI chatbot app for iOS and Android platforms. The core AI model behind the app is called Aristotle, and it promises users accurate and error-free answers related to mathematical reasoning and calculations.
Harmonic aims to create “mathematical superintelligence” and intends to support users in fields such as mathematics, physics, statistics, and computer science through the Aristotle model.
The company’s CEO, Tudor Achim, stated that Aristotle formally verifies the correctness of its answers to mathematical problems, providing “hallucination-free” results. This feature distinguishes it from current AI models, which often produce errors and inaccurate information (hallucinations).
Aristotle achieved gold medal-level performance on official tests at the 2025 International Mathematical Olympiad (IMO). Although AI models developed by Google and OpenAI also showed strong results this year, they completed the tests informally in natural language rather than through formal machine-readable formats.
Harmonic plans to soon release an API for enterprises and a web app for general users to access Aristotle.
In June, Harmonic raised $100 million in funding, reaching a valuation of $875 million. CEO Tudor Achim noted that the company is rapidly advancing toward its goal of mathematical superintelligence and that investors consider the valuation appropriate given the startup’s broad ambitions.
Experts highly value AI’s achievements in mathematics, seeing them as both a technological breakthrough and a gateway to applications in other domains. Success in mathematics—a precise and verifiable field—demonstrates core logical capabilities of AI.
Achim added that Aristotle produces its answers in the open-source programming language Lean, and before delivering responses, they undergo an algorithmic verification process. This helps prevent AI hallucinations. Similar verification technologies are used in high-risk industries like medical devices and aviation.