Roketsan proqram mühəndisi evində ölü tapılıb
“Roketsan”da proqram mühəndisi işləyən Yusuf Serdar Yüceldostlarına heç bir xəbər gəlməyincə vəziyyəti ailəsinə və polis qruplarına çatdırıb. Yusuf Serdar Yücelə çata bilməyən dostları polis nəzarəti altında çilingərlə birlikdə qapını açıb.
NATRİUM NİTRAT İÇMƏSİ MÜŞƏKİL OLUNUB
Hadisə yerinə gələn tibb qrupları hərəkətsiz vəziyyətdə yatan Yusuf Serdar Yücelin öldüyünü müəyyən ediblər. Yücelin cənazəsi məmləkəti Isparta-ya gətirildikdən sonra dünən günorta namazından sonra Mərkəz rayonu Savda torpağa tapşırılıb. Əldə edilən məlumata görə, Yücelin natrium nitrat içərək intihar etdiyi müəyyən edilib və hadisə ilə bağlı istintaq davam edir.
Natrium NİTRAT NƏDİR?
Natrium nitrat NaNO3 formuluna malik kimyəvi birləşmədir. Çili selitrası (bu ölkədə çox miqdarda tapıldığı üçün belə adlandırılmışdır) adlanan bu ağ kristal duz, selitradan fərqləndirmək üçün suda kalium nitratdan daha çox həll olunur. Havadan nəm çəkir.
Natrium nitrat qida əlavələrində və gübrələrdə, pirotexniki material kimi, tüstü bombalarında və bərk raket yanacağı kimi istifadə olunurdu.

07 January 2025 15:10
Yusuf Serdar Yücel, a software engineer working at Roketsan, reported the situation to his family and police teams when his friends did not receive any news. Yusuf Serdar Yücel's friends, who could not reach him, opened the door with a locksmith under police supervision.
SODIUM NITRATE DRINKING PROBLEM
Medical teams arriving at the scene determined that Yusuf Serdar Yücel, who was lying motionless, had died. After Yücel's body was brought to his hometown of Isparta, he was buried in Sav, Central District, after the noon prayer yesterday. According to the information obtained, it was determined that Yücel committed suicide by drinking sodium nitrate and the investigation into the incident is ongoing.
WHAT IS SODIUM NITRATE?
Sodium nitrate is a chemical compound with the formula NaNO3. This white crystalline salt, called Chilean nitrate (so named because it is found in large quantities in this country), is more soluble in water than potassium nitrate to distinguish it from saltpeter. It absorbs moisture from the air.
Sodium nitrate was used in food additives and fertilizers, as a pyrotechnic material, in smoke bombs, and as a solid rocket fuel.