Rusiya 2024-cü ildə kosmosa 40-dan çox roket göndərişi edəcək
Departamentin rəhbəri Yuri Borisov “Pro Cosmos” portalına müsahibəsində ölkənin aerokosmik sənayesinin yaxın gələcəyi ilə bağlı planlarla bağlı bir sıra açıqlamalar verib.
• 2024-cü ilin sonuna qədər "40-dan çox buraxılış" həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Bu o deməkdir ki, buraxılış tezliyi keçən il və əvvəlki illə müqayisədə ən azı iki dəfə artacaq;
• Bu il üçün əsas vəzifələr "bütün işəsalma proqramının həyata keçirilməsi" və zərərin aradan qaldırılmasıdır. 2023-cü ildə dövlət korporasiyasının itkiləri 15 milyard rubl təşkil edib ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə 3 milyard azdır;
• 2028-2029-cu illərdə reaktiv daşıyıcı maşınlar parkının yenilənməsi və “satış xidmətləri bazarında (Rusiyanın) mövqeyinin bərpası” planlaşdırılır;
• Prioritet layihə mayeləşdirilmiş təbii qazla işləyən çoxmühərrikli elektrik stansiyası ilə Amur-LNG-dir. Artıq Vostochnı kosmodromunda perspektiv daşıyıcı üçün yeni buraxılış meydançası hazırlanır. Bunun üçün SpaceX-in təcrübəsinin götürüldüyü bildirilir;
• Roskosmos, həmçinin təkrar istifadə oluna bilən geri dönmə mərhələsinə (həmçinin LNG ilə təchiz olunur) malik olan, təkcə kosmodromlardan deyil, həm də buraxıla biləcək yeni ultra yüngül daşıyıcı daşıyıcı üzərində fəal işləyir. Şöbə müdirinin sözlərinə görə, ilk sınaqlar “prinsipcə uğurlu” olub;
BKS-nin fəaliyyəti “mümkün qədər” uzadılacaq. Paralel olaraq Rusiya Orbital Stansiyası (ROS) hazırlanır, lakin bu dəfə konkret tarixlər açıqlanmayıb.Müzakirə zamanı dəfələrlə İlon Maskın adı çəkilib. Borisovun sözlərinə görə, bəzən açıq sahədə tikinti mövcud müəssisənin modernləşdirilməsindən qat-qat ucuz başa gəlir və belə addımlar innovativ nəticələr verir. Roskosmos bu cəlbedici yolu izləmək istəyir, "lakin departament indi Maskın 2000-ci illərin əvvəllərində malik olduğu maliyyə və iqtisadi imkanlara malik deyil."

Russia will send more than 40 rockets into space in 2024
The head of the department, Yuri Borisov, made a number of statements regarding the plans for the near future of the country's aerospace industry in an interview with the "Pro Cosmos" portal.
• By the end of 2024, "more than 40 launches" are planned. This means that the release frequency will at least double compared to last year and the year before;
• The main tasks for this year are "implementation of the entire launch program" and damage removal. In 2023, the losses of the state corporation amounted to 15 billion rubles, which is 3 billion less than in 2022;
• In 2028-2029, it is planned to renew the fleet of jet transport vehicles and "restore (Russia's) position in the sales services market";
• The priority project is Amur-LNG with a multi-engine power plant powered by liquefied natural gas. A new launch pad for the prospective carrier is already being prepared at the Vostochny cosmodrome. For this, the experience of SpaceX is reported;
• Roscosmos is also actively working on a new ultra-light launch vehicle with a reusable return stage (also fueled by LNG) that can be launched not only from spaceports. According to the head of the department, the first tests were "successful in principle";
The activity of BKS will be extended "as long as possible". In parallel, the Russian Orbital Station (ROS) is being prepared, but this time specific dates have not been announced. During the discussion, the name of Elon Musk was repeatedly mentioned. According to Borisov, sometimes construction in an open field is much cheaper than modernization of an existing enterprise, and such steps give innovative results. Roscosmos wants to follow this attractive path, "but the department now does not have the financial and economic capabilities that Musk had in the early 2000s."