Rusların təqdim etdiyi yeni smartfon saxta çıxıb
Banqladeşdə Rusiyaya məxsus “R-FON” smartfonunun eynisi müəyyənləşbi. Rusiya istehsalı olan R-Fon şübhəli şəkildə Banqladeşdə satılan Symphony Helio 80 smartfonuna bənzəyir.Hər iki qurğu 6,7 düymlük ekran, MediaTek Helio G99 prosessoru, 128 GB daxili yaddaş və 5000 mAh batareya ilə təchiz edilib. Bununla belə, Symphony Helio 80 6 GB RAM və 108 meqapiksellik kamera təklif edir, R-FON isə 8 GB RAM və 50 meqapiksellik kameraya malikdir.
Bəzi KİV-lər bu oxşarlıq haqqında yazdıqdan sonra vəziyyəti R-FON smartfonunun istehsalçısı olan Rutek şirkəti şərh edib . Onun nümayəndələri Banqladeşdən gələn cihaz haqqında məlumatlarının olmadığını bildiriblər. Şirkət R-FON və Symphony Helio 80-nin "tamamilə fərqli iki cihaz" olduğunu vurğuladı.
R-FON və Helio 80 istehsalçıları Çində istehsal olunan eyni smartfon modelinə lisenziya verə bilərlər. Bundan əvvəl nəşrin müəllifləri aşkar ediblər ki, Rusiya şirkətinin cihaz bildirişində istehsalçı kimi Çinin Bopel Mobile Technology şirkəti göstərilib. Rutek bu cür ehtimalları rədd edir.

The new smartphone presented by the Russians turned out to be fake
A device identical to the Russian "R-FON" smartphone has been identified in Bangladesh. The Russian-made R-FON smartphone suspiciously resembles the Symphony Helio 80 smartphone sold in Bangladesh. Both devices come with a 6.7-inch screen, MediaTek Helio G99 processor, 128 GB of internal storage, and a 5000 mAh battery. However, the Symphony Helio 80 offers 6 GB of RAM and a 108-megapixel camera, while the R-FON has 8 GB of RAM and a 50-megapixel camera.
After some news agencies reported on this similarity, the manufacturer of the R-FON smartphone, the Rutek company, commented on the situation. Its representatives stated that they had no information about the device coming from Bangladesh. The company emphasized that the R-FON and Symphony Helio 80 are "completely different devices."
Manufacturers of R-FON and Helio 80 smartphones may license the same smartphone model produced in China. Previously, authors of the publication discovered that the Russian company's device announcement listed China's Bopel Mobile Technology company as the manufacturer. Rutek denies such possibilities.