“Samsung” 2025-də "Meta"nın “Ray-Ban” ağıllı eynəklərinə rəqib istehsal edəcək
“Samsung” ilk dəfə 2023-cü ildə “Galaxy S23” təqdimatı zamanı ağıllı eynək ideyasını  ələ almışdı. Buna baxmayaraq rəqibi “Meta” və “Apple” şirkətləri bu sahədə ondan qat-qat qabaqdadır. Belə ki “Meta” “Ray Ban” eynəklərini istehsal edib, “Apple” isə artıq “Project Atlas” layihəsi üzərində işləyir.
Belə görünür ki, “Samsung” nəhayət bu sahəyə girməyə hazırdır. “Sammobile”dan verilən məlumatlara görə, “Samsung” 500.000 ədəd məhdud sayla ilk ağıllı eynəklər üçün “Q3” 2025-ci il təqdimatını planlaşdırır. Sayının limitli olması Samsung-un 2031-ci ilə qədər 13,2 milyard dollara çatacağı proqnozlaşdırılan bazarda məhsulu test etmək üçün atılan uğurlu addım hesab edilir.
Eynəklərdə əsas prosessor kimi “NXP” köməkçi çipi ilə dəstəklənən. “Qualcomm”nun  “AR1” çiplərindən istfiadə olunacaq. Maraqlısı budur ki, “AR1” çipi “Samsung”un bu sahədə potensial rəqibi olan “Meta” şirkətinin eynəklərində də istifadə edilib.
Bundan əlavə, hər iki cihaz oxşar xüsusiyyətlərə malikdir. Hər iki cihazda da  12 meqapiksellik güclü kamera, qr kod oxuma və insan üzü tanıma funksiyaları var.
Eynəyin rəsmi təqdimatının vaxtı hələ bəlli olmasa da “Galaxy S25” ilə eyni vaxtda təqdim edilə bilər.

Samsung's first smart glasses is coming in 2025 to rival Meta's Ray-Ban
Samsung first teased its ambitions for smart glasses during the Galaxy S23 launch in 2023, introducing its vision for an “XR Experience” device. At the time, the company hinted at a bold entry into augmented reality, partnering with Qualcomm for chipsets and Google for AI capabilities.
However, while competitors like Meta and Apple moved forward with their own smart glasses in 2024—Meta with its Ray-Ban Stories and Apple reportedly working on lightweight smart glasses under Project Atlas—Samsung’s plans appeared to stall.
Now, it appears Samsung is finally ready to enter the space. According to reports from Sammobile, Samsung is planning a Q3 2025 launch for its first smart glasses, with a limited production run of 500,000 units. The move aligns with Samsung’s cautious approach to testing demand in an increasingly competitive smart glasses market, which is projected to reach $13.2billion by 2031.
TechloyKelechi Edeh
The glasses will reportedly feature Qualcomm’s AR1 chip as the primary processor, supported by an NXP auxiliary chip. Interestingly, the AR1 chip also powers Meta’s Ray-Ban Stories, Samsung’s potential primary competitor in this space.
Additionally, both devices appear to have similar specs, with Samsung’s glasses featuring a 12-megapixel Sony IMX681 CMOS camera for gesture recognition, QR code scanning, and potentially human recognition.
However, the timeline for an official announcement remains unclear. Some sources suggest Samsung may reveal the glasses during the Galaxy S25 launch in January 2025 or at CES 2025.