“Samsung Azərbaycan”ın rəhbəri dəyişib
Cənubi Koreyanın elektronika şirkəti “Samsung”un Azərbaycan və Cənubi Qafqaz üzrə və eləcə də yerli “Samsung Electronics Caucasus Company” MMC-nin direktoru dəyişib.
Tech.az xəbər verir ki, Seon Vunq-Yu (Seon Woong Yu) bu vəzifəyə təyin edilib. Bu vəzifədə Min Hvanı (Hwang) əvəz edib. Min Hvan bu vəzifəyə 2022-ci ilin əvvəli təyin edilmişdi.
Xatırladaq ki, “Samsung Electronics Caucasus Company” MMC 2014-cü ildə yaradılıb və 2 200 000 ABŞ dolları nizamnamə kapitalına sahibdir.
“Samsung”un Azərbaycan Respublikası ərazisində hal-hazırki marketinq və əməliyyat fəaliyyəti “Samsung Electronics Caucasus Company” MMC tərəfindən icra olunur.

The head of "Samsung Azerbaijan" has changed
The director of the South Korean electronics company "Samsung" for Azerbaijan and the South Caucasus, as well as the director of the local "Samsung Electronics Caucasus Company" LLC, has changed.
Tech.az reports that Seon Woong-Yu was appointed to this position. He replaced Min Hwang in this position. Min Hwan was appointed to this position at the beginning of 2022.
It should be noted that "Samsung Electronics Caucasus Company" LLC was established in 2014 and has a charter capital of 2,200,000 US dollars.
The current marketing and operational activity of Samsung in the territory of the Republic of Azerbaijan is carried out by Samsung Electronics Caucasus Company LLC.