Samsung və Tesla 2033-cü ilə qədər 16,5 milyard dollarlıq çip tədarükü müqaviləsi imzaladı
Samsung şirkəti Tesla ilə böyük həcmli yarımkeçirici çip tədarükü müqaviləsi imzalayıb. Bloomberg-in verdiyi məlumata görə, müqavilənin ümumi dəyəri 16,5 milyard dollar təşkil edir və 2033-cü ilə qədər qüvvədə olacaq. Bu razılaşma çərçivəsində Samsung Texasda yerləşən zavodunda Tesla üçün yeni nəsil süni intellekt (AI) çiplərinin istehsalına başlayacaq.
Tesla artıq Samsung-dan AI4 adlı süni intellekt çipləri alır və gələcəkdə AI6 adlı daha inkişaf etmiş çiplərin tədarükü də Samsung tərəfindən həyata keçiriləcək. Digər tərəfdən, Tesla-nın AI5 çiplərinin istehsalı və tədarükü Tayvanın qabaqcıl yarımkeçirici istehsalçısı TSMC şirkətinə həvalə olunub.
Hazırda Samsung dünya mikročip bazarında payını itirməkdədir. 2025-ci ilin ilk rübündə Samsung-un bazar payı 7,7% olub ki, bu, əvvəlki rübə nisbətən 0,4% azalma deməkdir. Əksinə, TSMC şirkətinin payı həmin dövrdə 67,6% səviyyəsində qalır. Ekspertlər bildirirlər ki, Samsung istehsal gücünün tam dolmadığı və sifarişlərin az olduğu bir dövrdədir. Tesla ilə bu əməkdaşlıq Samsung-a digər müştəriləri cəlb etməkdə və bazar mövqeyini gücləndirməkdə kömək edə bilər.
Bununla yanaşı, Tesla-nın maliyyə göstəricilərində də azalma müşahidə olunur. Şirkətin 2025-ci ilin ikinci rübündə xalis mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 16% azalıb və 1,17 milyard dollar səviyyəsindədir. Ümumi gəliri isə 12% azalaraq 22,5 milyard dollar təşkil edib.
Bu razılaşma həm Samsung, həm də Tesla üçün strateji əhəmiyyət daşıyır: Samsung öz texnologiya istehsalını genişləndirir, Tesla isə yeni nəsil AI çipləri ilə məhsullarının texnoloji səviyyəsini yüksəltməyi hədəfləyir.

Samsung and Tesla have signed a $16.5 billion chip supply agreement extending through 2033. According to Bloomberg, the South Korean tech giant will manufacture next-generation artificial intelligence (AI) chips for Tesla at its factory in Texas.
Tesla already sources AI4 chips from Samsung, and under this new deal, Samsung will also supply the company with more advanced AI6 chips. Meanwhile, the production and supply of Tesla’s AI5 chips have been assigned to Taiwan’s leading semiconductor manufacturer, TSMC.
Currently, Samsung is losing market share in the global microchip industry. In the first quarter of 2025, Samsung’s market share stood at 7.7%, a 0.4% decrease compared to the previous quarter. In contrast, TSMC held a dominant 67.6% share during the same period. Experts note that Samsung is facing underutilized production capacity and a shortage of orders. The partnership with Tesla could help Samsung attract additional clients and strengthen its market position.
At the same time, Tesla’s financial performance has seen a decline. In the second quarter of 2025, the company’s net profit dropped 16% year-over-year to $1.17 billion, while total revenue fell 12% to $22.5 billion.
This agreement holds strategic importance for both companies: Samsung aims to expand its technology manufacturing capabilities, while Tesla seeks to enhance the technological sophistication of its products through next-generation AI chips.