"The Wall Street Journal" yazır ki, o, raket istehsal edən Stoke Space startapını almaq üçün danışıqlar aparıb. Altmanın məqsədi İlon Maskın SpaceX şirkətinə rəqib yaratmaq olub.
Məlumata görə, Altman bu startapa mərhələli şəkildə milyardlarla dollar investisiya qoymağa və onu tam nəzarətə götürməyə hazır imiş. Stoke Space startapını vaxtilə Blue Origin-də işləyən mütəxəssislər qurub və onlar təkrar istifadə oluna bilən raketlər hazırlayırlar. Lakin hazırda danışıqların dayandırıldığı bildirilir.
Altmanın əsas planı gələcəkdə kosmosda məlumat mərkəzləri qurmaqdır. O düşünür ki, kompüterlərin işləməsi üçün lazım olan enerji tələbatı və ekoloji problemlər səbəbindən bu mərkəzləri kosmosa köçürmək daha sərfəlidir.
Bu addım Altmanın İlon Maskla rəqabətini daha da qızışdıra bilər. Çünki o, artıq avqust ayında Maskın Neuralink layihəsinə rəqib olan Merge Labs adlı yeni bir startap da yaradıb.

05 December 2025 12:29
The Wall Street Journal reports that Sam Altman has been in talks to acquire the rocket manufacturing startup Stoke Space. Altman’s goal was to create a competitor to Elon Musk’s SpaceX.
According to sources, Altman was prepared to invest billions of dollars in the startup in stages and take full control of it. Stoke Space was founded by former Blue Origin engineers and focuses on developing reusable rockets. However, the negotiations are currently reported to be on hold.
Altman’s main plan is to establish data centers in space in the future. He believes that moving these centers to space is more efficient due to the energy demands and environmental challenges associated with running computers on Earth.
This move could further intensify Altman’s competition with Elon Musk, as he had already launched a new startup called Merge Labs in August, which rivals Musk’s Neuralink project.