“SİMA İmza”nı yükləyənlərin sayı 2 milyonu ötdü
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” mobil tətbiqinin yüklənmə sayı 2 milyonu ötüb.
2022-ci ildə istifadəyə verilmiş tətbiq vasitəsilə vətəndaşlara, fərdi sahibkarlara və hüquqi şəxslərə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın üstünlükləri təqdim olunur. SİMA-da tətbiq edilən süni zəka və biometrik eyniləşdirmə elektron imza sektorunda etibarlılıq amilini yüksək səviyyəyə çatdırıb. Üztanıma texnologiyası isə tətbiqdən sui-istifadə hallarının qarşısının alınmasına xidmət edir.
Hüquqi olaraq əl imzasına bərabər sayılan “SİMA İmza” ilə hazırda 50-dən çox qurum öz xidmətlərini rəqəmsallaşdırıb. 150-ə yaxın dövlət elektron portalına giriş təmin edilib. Müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən 100-dən artıq qurumla inteqrasiya davam etdirilir.
“SİMA İmza” vətəndaşların və qurumların elektron imza əldə etməsi üçün xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyub. İnternetə çıxış olan istənilən yerdə, istənilən vaxt smartfon vasitəsilə yeni nəsil rəqəmsal imzanın əldə olunması mümkündür.  Bunun üçün sadəcə “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Qeydiyyat təkcə şəxsiyyət vəsiqəsi ilə 1 dəqiqə ərzində yekunlaşır.
İstənilən sistemə inteqrasiya oluna bilən “SİMA İmza” qurumlar üçün limitsiz sayda imzalama imkanı qazandırır. Bununla həm xərclərə, həm də vaxta qənaət edilir. Fiziki müraciətlərin qəbulu üçün əlavə işçi və kağız sənədlər saxlamağa, onları arxivləşdirməyə ehtiyac qalmır. Uzun və yorucu növbə prosesləri aradan qalxır. SİMA rəqəmsal imza ölkənin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirir. “SİMA İmza” mobil tətbiqi dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həm vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, həm də şəxslərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun aktivləşməsinə təkan verir.

The number of downloaders of "SIMA Signature" exceeded 2 million
The number of downloads of "SIMA Signature" mobile application, created by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, has exceeded 2 million.
Through the application launched in 2022, citizens, private entrepreneurs and legal entities are presented with the advantages of SIMA new generation digital signature. The artificial intelligence and biometric identification applied in SIMA have raised the reliability factor in the electronic signature sector to a high level. The encryption technology serves to prevent abuse of the application.
Currently, more than 50 institutions have digitalized their services with "SIMA Signature", which is legally equivalent to hand signature. Access to about 150 state electronic portals was provided. Integration with more than 100 institutions operating in various fields continues.
"SIMA Imza" has ended the dependence of citizens and institutions on service centers for obtaining electronic signatures. It is possible to obtain a new generation digital signature through a smartphone at any time, anywhere with access to the Internet. For this, it is enough to download the "SIMA Imza" application to the smartphone and register. Registration is completed in 1 minute only with an ID card.
"SIMA Signature", which can be integrated into any system, provides an unlimited number of signatures for institutions. This saves both costs and time. There is no need to keep additional staff and paper documents and archive them for receiving physical applications. Long and tedious queue processes are eliminated. SIMA digital signature accelerates the country's digital transformation. "SIMA Imza" mobile application promotes both the increase of citizen satisfaction and the activation of the role of individuals in the concept of digital government within the framework of public-private partnership.
You can get more detailed information about the SIMA new generation digital signature at www.sima.az and by contacting the "157" Call Center.