Tacik startapı “epsilon3.ai” Silkway Accelerator finalına yüksəlib: 1 milyon dollarlıq hədəf
Tacikistandan olan “epsilon3.ai” startapı beynəlxalq səviyyəli Silkway Accelerator proqramının final mərhələsinə yüksəlib. Bu proqram “Google for Startups” və “Astana Hub” tərəfindən dəstəklənir və Mərkəzi Avrasiya regionunun ən perspektivli texnoloji təşəbbüslərini bir araya gətirir.
İyulun 8-də Qazaxıstanın paytaxtı Astanada keçirilən seçim mərhələsində 6 ölkədən – Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Azərbaycan və Monqolustandan seçilən 15 finalçı arasında “epsilon3.ai” öz innovativ süni intellekt həlləri ilə fərqlənib. Startap hökumət qurumlarına yönəlik anomaliya aşkarlanması, proqnozlaşdırma və avtomatlaşdırılmış idarəetmə prosesləri üzrə AI əsaslı texnoloji xidmətlər təklif edir.
Startapın rəhbəri Najima Noyoftova bildirib ki, komanda artıq ilk dövlət müqaviləsi üzərində işləyir, məhsulun son versiyasını hazırlayır və komandanı böyütməyə hazırlaşır:
“İlin sonuna qədər illik təkrarlanan gəlirimizi (ARR) 1 milyon dollara çatdırmağı hədəfləyirik. Bu akseleator proqramı bizim üçün start platformasıdır.”
Silkway Accelerator Mərkəzi Avrasiya regionunda məhsul-bazar uyğunluğu (product-market fit) olan və ya genişlənmə potensialı göstərən startapları dəstəkləyən nüfuzlu bir proqramdır. Altıncı dövr üçün 200-dən çox müraciət nəzərdən keçirilib və yalnız 15-i seçilib. Proqram başladığı gündən bu günə qədər 1500-dən çox müraciət qəbul edib, 77 startapı dəstəkləyib və 28 milyon dollardan çox sərmayənin cəlb olunmasına vasitəçilik edib. Hal-hazırda proqram iştirakçılarının ümumi bazar dəyəri 500 milyon dollardan çoxdur.
Final mərhələyə yüksələn startaplar 3 ay boyunca Astanada intensiv mentorluq, biznes inkişafı dəstəyi, ofis və yaşayış imkanlarından faydalanacaq. Proqramın sonunda isə oktyabr ayında keçiriləcək “Digital Bridge 2025” tədbirində təşkil olunacaq Demo Day zamanı investorlar və texnologiya nəhəngləri qarşısında təqdimat edəcəklər.

Tajik startup “epsilon3.ai” has advanced to the final stage of the internationally recognized Silkway Accelerator program. Supported by Google for Startups and Astana Hub, the program brings together the most promising tech ventures from across the Central Eurasian region.
During the selection round held on July 8 in Astana, Kazakhstan, “epsilon3.ai” stood out among 15 finalists from six countries — Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, and Mongolia — thanks to its innovative artificial intelligence solutions. The startup offers AI-based technologies for government institutions, focusing on anomaly detection, forecasting, and automated process management.
Najima Noyoftova, the startup’s CEO, stated that the team is already working on their first government contract, finalizing their product, and preparing to scale the team:
“We aim to reach $1 million in annual recurring revenue (ARR) by the end of the year. This accelerator program is our launchpad.”
Silkway Accelerator is a prestigious program that supports startups in Central Eurasia with proven product-market fit or significant growth potential. For its sixth cycle, over 200 applications were reviewed, with only 15 selected. Since its inception, the program has received more than 1,500 applications, supported 77 startups, and facilitated over $28 million in investments. The current total market valuation of participating startups exceeds $500 million.
Finalist startups will spend three months in Astana receiving intensive mentoring, business development support, office space, and accommodation. The program concludes with a Demo Day at the “Digital Bridge 2025” event in October, where participants will pitch their solutions to investors and tech leaders.