Tayvan OnePlus-un qurucusu və baş direktoru Pit Lau barəsində həbs orderi verib
Tayvan prokurorluğu OnePlus şirkətinin qurucusu və baş direktoru Pit Lau barəsində həbs orderi verib. Bloomberg nəşrinin yazdığına görə, Pit Lau 2014-cü ildən etibarən Tayvan ərazisində mühəndisləri qanunsuz şəkildə işə götürməkdə ittiham olunur.
Məlumata əsasən, Pit Lau və onunla əməkdaşlıq edən iki Tayvan vətəndaşı “Tayvan regionu ilə materik ərazi arasındakı münasibətlərin tənzimlənməsi haqqında qanun”u pozmaqda günahlandırılır.
Nəşr qeyd edir ki, Tayvanda Çin üçün mütəxəssislərin cəlb edilməsi halları tez-tez baş verir. Bunun səbəblərindən biri tərəflərin eyni dildə danışması, digəri isə adada dünyanın ən güclü texnologiya mütəxəssislərindən bəzilərinin yaşamasıdır.
Buna cavab olaraq Taypey milli təhlükəsizlik arqumenti ilə, xüsusilə qlobal miqyasda aparıcı olan yarımkeçirici sənayesini qorumaq məqsədilə ciddi məhdudiyyətlər tətbiq edib. Belə ki, Çin şirkətlərinə hökumətin rəsmi icazəsi olmadan Tayvanda müəssisə açmağa və ya işçi cəlb etməyə icazə verilmir.
Hazırda Tayvan Çin texnologiya sənayesinin təsirinə qarşı mübarizəni gücləndirir, kadr axınının və intellektual mülkiyyətin ölkədən çıxmasının qarşısını almaq üçün əlavə tədbirlər görür.

Taiwanese prosecutors have issued an arrest warrant for OnePlus founder and CEO Pete Lau. According to Bloomberg, Pete Lau has been accused of illegally recruiting engineers in Taiwan since 2014.
According to the report, Pete Lau and two Taiwanese citizens who collaborated with him are accused of violating the “Law on the Regulation of Relations between the Taiwan Region and the Mainland.”
The publication notes that cases of attracting specialists for China often occur in Taiwan. One of the reasons for this is that the parties speak the same language, and another is that some of the world's most powerful technology experts live on the island.
In response, Taipei has imposed severe restrictions on the grounds of national security, especially in order to protect its globally leading semiconductor industry. Thus, Chinese companies are not allowed to open a business or recruit employees in Taiwan without official government permission.
Currently, Taiwan is stepping up the fight against the influence of the Chinese technology industry, taking additional measures to prevent the outflow of personnel and intellectual property from the country.