“Tələbələr üçün ArcGIS” layihəsi çərçivəsində təlimlər sessiyası başa çatıb
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) sahəsində dünyanın aparıcı şirkətlərindən biri olan “Esri” ilə birgə həyata keçirilən "Tələbələr üçün ArcGIS" proqramı çərçivəsində “Azərkosmos”un CİS ekspertləri tərəfindən real iş proseslərinə dair praktiki bacarıqlarla bağlı xüsusi təlimlər sessiyası başa çatıb.
Bağlanış mərasimində Azərbaycan Texniki Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Fariz Məmmədov təlim iştirakçılarını salamlayaraq, təlimlərdə fəal iştiraka görə onlara təşəkkür edib.
4SİM-in icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov sənaye 4.0 sahəsində insan kapitalının inkişafı ilə bağlı qurumun həyata keçirdiyi fəaliyyətləri qeyd edib.
Azərkosmosun İdarə Heyəti sədrinin kosmik hüquq məsələləri üzrə müşaviri İlqar Abdullayev layihənin tələbələrə real biliklər qazandırdığını qeyd edib. CİS sahəsində ölkəmizdə və dünyada peşəkar kadrlara tələbatın artmasının gənclər üçün yeni fürsətlər açdığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Texniki Universitetində keçirilən təlimlərdə İqtisad Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələri iştirak edib. Təlimlərdə tələbələr məkan məlumatları ilə iş, ArcGİS Pro tətbiqindən praktik istifadə və CİS texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı bilik və bacarıqlara yiyələniblər.

The training sessions under the "ArcGIS for Students" project have been completed
The training sessions conducted by "Azercosmos" GIS experts on practical skills related to real work processes have been successfully completed as part of the "ArcGIS for Students" program. This program is implemented in collaboration with the Analysis and Coordination Center for the Fourth Industrial Revolution (4SIM) and “Esri,” one of the world's leading companies in Geographic Information Systems (GIS).
During the closing ceremony, the Vice-Rector for International Relations of Azerbaijan Technical University, Fariz Mammadov, welcomed the training participants and expressed his gratitude for their active participation.
Soltan Bayramov, Deputy Executive Director of 4SIM, highlighted the organization's initiatives aimed at developing human capital in the field of Industry 4.0.
Ilgar Abdullayev, Adviser on Space Law Issues to the Board of "Azercosmos," emphasized that the project has provided students with valuable knowledge. He also noted that the increasing demand for GIS professionals both in the country and globally opens up new opportunities for young specialists.
The training sessions, held at Azerbaijan Technical University, were attended by students from the University of Economics, Baku Higher Oil School (BHOS), and Azerbaijan Technical University (AzTU). Throughout the program, students acquired knowledge and skills related to working with spatial data, practical application of ArcGIS Pro, and the implementation of GIS technologies.
At the end of the program, participants who successfully completed the training were awarded certificates.