Telegram Mərkəzi Asiyanın innovasiya platforması Astana Hub ilə əməkdaşlığa başlayıb
Məşhur mesajlaşma platforması Telegram Mərkəzi Asiyanın aparıcı innovasiya və texnologiya mərkəzlərindən biri olan Astana Hub-un rəsmi iştirakçısına çevrilib. Məlumat mərkəzin rəsmi internet səhifəsində yayımlanıb.
Telegram-un Astana Hub-un üzvü kimi tanınması şirkətə Qazaxıstan dövləti və yerli informasiya texnologiyaları mütəxəssisləri ilə birbaşa əməkdaşlıq imkanı verəcək. Bununla yanaşı, bu tərəfdaşlıq Telegram-a yerli bazar üçün xidmətlərin, reklamların və məzmunun inkişaf etdirilməsi üçün yeni imkanlar açacaq.
Rəsmi açıqlamada qeyd olunur ki, Telegram-un Astana Hub ekosistemində iştirakı rəqəmsal məhsulların hazırlanması, təcrübə mübadiləsi və beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından mühüm imkanlar yaradacaq. Şirkət həm yerli, həm də qlobal səviyyədə ortaq layihələrin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.
Bu əməkdaşlığın əsası 2024-cü ilin iyun ayında Telegram-un qurucusu Pavel Durovun Qazaxıstana səfəri zamanı qoyulub. O, Qazaxıstanın Rəqəmsal İnkişaf, İnnovasiyalar və Aerokosmik Sənaye naziri Jaslan Madievin dəvəti ilə ölkəyə gəlmiş və Astana Hub-un infrastrukturu, startaplara dəstək proqramları və texnoloji potensialı ilə tanış olmuşdu.
2024-cü ilin oktyabr ayında isə nazir Madiev Telegram ilə razılaşma əldə edildiyini və şirkətin Qazaxıstanda rəsmi ofis açacağını, eləcə də yerli nümayəndə təyin olunacağını elan etmişdi.
2018-ci ildə yaradılmış Astana Hub, ölkədə informasiya texnologiyaları startaplarının inkişafına dəstək göstərən və xarici mütəxəssisləri cəlb edən innovasiya mərkəzidir. Mərkəzin ərazisində iştirakçılar üçün xüsusi vergi güzəştləri və hüquqi üstünlüklər tətbiq olunur. Həmçinin, xarici rezidentlər üçün vizalar və əmək icazələri sadələşdirilmiş şəkildə verilir.
Telegram-un bu addımı şirkətin regionda fəaliyyətini genişləndirməklə yanaşı, Qazaxıstanın rəqəmsal inkişaf hədəflərinə də mühüm töhfə verəcək.

The popular messaging platform Telegram has officially become a member of Astana Hub, one of Central Asia’s leading innovation and technology centers. This information was published on the official website of the hub.
Telegram’s membership in Astana Hub will enable the company to collaborate directly with the government of Kazakhstan and local information technology professionals. Additionally, this partnership will open new opportunities for Telegram to develop services, advertising, and content tailored to the local market.
The official statement notes that Telegram’s participation in the Astana Hub ecosystem will create significant opportunities for developing digital products, exchanging expertise, and fostering international cooperation. The company plans to implement joint projects both locally and globally.
The foundation of this collaboration was laid in June 2024 during a visit to Kazakhstan by Telegram’s founder, Pavel Durov. Invited by Kazakhstan’s Minister of Digital Development, Innovations, and Aerospace Industry Jaslan Madiev, Durov toured Astana Hub’s infrastructure, startup support programs, and technological potential.
In October 2024, Minister Madiev announced an agreement with Telegram to open an official office in Kazakhstan and appoint a local representative.
Established in 2018, Astana Hub is an innovation center that supports the development of IT startups in Kazakhstan and attracts talented specialists from abroad. The hub offers special tax incentives and legal privileges for participants. Moreover, simplified visa and work permit procedures are available for foreign residents.
Telegram’s move to join Astana Hub not only expands the company’s presence in the region but also contributes significantly to Kazakhstan’s digital development goals.