“Tether” şirkəti investorlardan 15-20 milyard dollar investisya cəlb etmək üçün danışıqlar aparır. “Financial Times” və “Bloomberg”in məlumatlarına görə, əgər bu sövdələşmə uğurla başa çatsa, “Tether”in dəyəri 500 milyard dollara yüksələcək və onu dünyanın ən bahalı özəl şirkətlərindən birinə çevirəcək.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, “Tether” 3% yeni səhm buraxaraq özəl yerləşdirmə həyata keçirməyi planlaşdırır. Lakin qeyd olunur ki, sövdələşmənin detalları dəyişə bilər. Şirkətin baş direktoru Paolo Ardoino “X” (keçmiş “Twitter”) hesabında bu məlumatı təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, cəlb olunan vəsaitlər “Tether”in strategiyasını genişləndirməyə, xüsusilə də steylkoinlər, süni intellekt, xammal ticarəti, energetika, kommunikasiya və media kimi yeni biznes sahələrinə yönəldiləcək.
Əgər “Tether”in dəyərləndirilməsi həqiqətən 500 milyard dollara çatsa, o, bu göstəriciyə görə hazırkı lider olan “SpaceX”i (330 milyard dollar) geridə qoyacaq. Hal-hazırda ikinci yerdə isə “TikTok”un sahibi olan Çin şirkəti “ByteDance” (330 milyard dollar) dayanır.
“Tether” ABŞ dollarına bağlı olan USDT tokeninin emitentidir və ən böyük steylkoin hesab olunur. 24 sentyabr tarixinə onun kapitallaşması 172.77 milyard dollar təşkil edir. Müqayisə üçün, ikinci yerdə olan “Circle” şirkətinin USDC steylkoininin kapitallaşması 72.95 milyard dollardır.
Bundan başqa, sentyabrın əvvəlində “Financial Times” “Tether”in qızıl hasilatı sahəsinə investisiya qoymaq üçün danışıqlar apardığını öyrənmişdi. Şirkət qızılın bütün təchizat zəncirinə — hasilat və emaldan ticarətə qədər — vəsait yatırmaq niyyətindədir. Ötən may ayında Paolo Ardoino qızılı “təbiətin bitkoini” adlandırmışdı.

“Tether” could become the most valuable companies at $500 billion
Tether is negotiating with investors to raise $15–20 billion in funding. According to Financial Times and Bloomberg, if the deal is successfully completed, Tether’s valuation could reach $500 billion, making it one of the most valuable private companies in the world.
Sources report that Tether plans to conduct a private placement by issuing 3% new shares. However, the details of the deal may change. Tether’s CEO Paolo Ardoino confirmed this information on X (formerly Twitter). According to him, the funds raised will be used to expand Tether’s strategy, particularly into new business areas such as stablecoins, artificial intelligence, commodity trading, energy, communications, and media.
If Tether’s valuation truly reaches $500 billion, it would surpass the current leader, SpaceX ($330 billion). The second place is held by the Chinese company ByteDance ($330 billion), the owner of TikTok.
Tether is the issuer of the USDT token, pegged to the U.S. dollar, and is the largest stablecoin. As of September 24, its market capitalization stands at $172.77 billion. For comparison, the second-largest stablecoin, USDC, issued by Circle, has a market cap of $72.95 billion.
Additionally, in early September, Financial Times reported that Tether was negotiating to invest in the gold mining sector. The company intends to invest in the entire gold supply chain—from extraction and refining to trading. Last May, Paolo Ardoino referred to gold as “nature’s Bitcoin.”