02 Avqust 2024 17:41
Türkiyənin ilk GSM operatoru Turkcell-in satışı uzun müddətdir müzakirə olunur. Bloomberg-in məlumatına görə Türkiyə Varlık Fonu ölkənin ən böyük telekommunikasiya şirkətlərindən biri olan Turkcell-dəki 26.2% payını satmağı planlaşdırır.
Turkcell-in əhəmiyyətli payını almaq üçün potensial alıcılar arasında Azərbaycan şirkətlər qrupu NEQSOL Holding adı keçir. Türk jurnalist Toyqun Atilla yayımladığı məlumatda “Hələ ki, rəsmi satış qərarı yoxdur, amma mütləq tələb edənlər var. Öyrəndim ki, Turkcell-i yaxından izləyən azərbaycanlı qrup son həftələrdə Ankaraya gələrək əlaqə saxlayıb. Əldə etdiyim məlumata görə, Turkcell-i yaxından qeyd edən Azərbaycan qrupu GSM-də çox təcrübəlidir. Adı NEQSOL Holdingdir.” sözlərini qeyd edib.
Bloomberg-ə adının çəkilməsini istəməyən mənbə bildirib ki, potensial alıcılarla qeyri-rəsmi danışıqlar aparılıb, lakin TVF İdarə Heyətinin bəzi üzvləri Turkcell-in strateji bir varlıq kimi göründüyü üçün satışa qarşı çıxıblar. Yekun qərarı TVF İdarə Heyətinə sədrlik edən prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan verəcək.
NEQSOL Holding müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən bir şirkətlər qrupudur və telekommunikasiya sektorunda böyük təcrübəyə malikdir. Telekommunikasiya sahəsində Vodafone Ukrayna, Bakcell, Azerconnect Group, AzerTelecom kimi şirkətlər holdiqin idarəsindədir. Şirkət Turkcell-in payını almaqla, bu sahədəki mövqeyini daha da gücləndirmək niyyətindədir.
NEQSOL Holding daha əvvəl də telekommunikasiya sahəsində böyük layihələr həyata keçirmişdir və bu sahədəki təcrübəsi ilə tanınır. Şirkətin bu addımı Azərbaycanın telekommunikasiya sektorunda mövqeyini gücləndirmək və beynəlxalq səviyyədə daha da böyümək istəyi ilə əlaqələndirilir.
Bloomberg-in xəbərinə görə, satış prosesinin detalları hələ tam müəyyən edilməmişdir və prosesin hansı şərtlərlə həyata keçiriləcəyi haqqında əlavə məlumat verilməyib. Bununla belə, bu addımın Turkcell və telekommunikasiya sektorunda mühim dəyişikliklərə səbəb olacağı gözlənilir.

02 August 2024 17:41
The sale of Turkey's first GSM operator Turkcell has been discussed for a long time. According to Bloomberg, Turkey Wealth Fund plans to sell its 26.2% stake in Turkcell, one of the country's largest telecommunication companies.
Azerbaijan group of companies NEQSOL Holding is among the potential buyers to buy a significant share of Turkcell. In the information published by Turkish journalist Toygun Atilla, "There is no official sale decision yet, but there are definitely those who demand it. I learned that the Azerbaijani group, which closely follows Turkcell, came to Ankara in recent weeks and made contact. According to the information I have obtained, the Azerbaijani group, which closely follows Turkcell, is very experienced in GSM. The name is NEQSOL Holding." noted his words.
An unnamed source told Bloomberg that informal talks have been held with potential buyers, but some members of TVF's Board of Directors have opposed the sale because Turkcell is seen as a strategic asset. The final decision will be made by President Recep Tayyip Erdogan, who chairs the TVF Board of Directors.
NEQSOL Holding is a group of companies operating in various fields and has extensive experience in the telecommunications sector. In the field of telecommunications, companies such as Vodafone Ukraine, Bakcell, Azerconnect Group, AzerTelecom are managed by the holding company. By buying Turkcell's share, the company intends to further strengthen its position in this field.
NEQSOL Holding has previously implemented large projects in the field of telecommunications and is known for its experience in this field. This step of the company is connected with the desire to strengthen its position in the telecommunications sector of Azerbaijan and to grow further at the international level.
According to Bloomberg, the details of the sale process have not yet been fully determined, and no additional information has been provided about the conditions under which the process will be carried out. However, this step is expected to lead to important changes in Turkcell and the telecommunications sector.