Türkiyənin Bilgi Texnologiyaları və İletişim Kurumu (BTK) Airhub, Airalo, aloSIM, BNESIM, GlobaleSIM, FlexiRoam, Holafly, Holiday eSIM, Nomad, Instabridge, Mobimatter və Roamless daxil olmaqla ümumilikdə 13 eSIM təminatçısına ölkə daxilində girişə məhdudiyyət tətbiq edib.
Bu qərar, İfade Azadlığı Dərnəyi tərəfindən ictimaiyyətə çatdırılıb və sosial mediada, xüsusilə Ekşi Sözlük platformasında qısa müddətdə geniş müzakirə mövzusuna çevrilib. Qeyd olunur ki, yalnız bir neçə saat ərzində bu mövzuda 10-dan çox səhifə müzakirə aparılıb.
BTK tərəfindən rəsmi olaraq məhdudiyyətin səbəbləri açıqlanmasa da, bu addım xüsusilə Airalo şirkətinin son zamanlarda əldə etdiyi böyük investisiya turunu izləyir. Belə ki, Airalo CVC rəhbərliyi altında 220 milyon dollar dəyərində investisiya cəlb edərək eSIM sahəsində dünya miqyasında “unicorn” statusu qazanan ilk yerli startap olmuşdu.
Bu məhdudiyyətin texnoloji ekosistemə və istifadəçilərə hansı təsirləri olacağı hələlik tam məlum deyil. Lakin ölkədə rəqəmsal xidmətlərə çıxışın məhdudlaşdırılması texnoloji inkişaf və istifadəçi rahatlığı baxımından suallar doğurur.
Mövzu ilə bağlı BTK-dan hələlik əlavə açıqlama verilməyib. İstifadəçilər və sənaye nümayəndələri isə qərarın səbəblərinin şəffaf şəkildə izah edilməsini və məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasını gözləyir.

Turkey imposes access restrictions on 13 eSIM providers by BTK
Turkey's Information and Communication Technologies Authority (BTK) has imposed access restrictions within the country on 13 eSIM providers, including Airhub, Airalo, aloSIM, BNESIM, GlobaleSIM, FlexiRoam, Holafly, Holiday eSIM, Nomad, Instabridge, Mobimatter, and Roamless.
The decision was announced by the Freedom of Expression Association and quickly became a widely discussed topic on social media, especially on the Ekşi Sözlük platform, where over 10 pages of discussion took place within a few hours.
Although BTK has not officially disclosed the reasons behind the restrictions, the move closely follows Airalo’s recent major funding round. Airalo secured $220 million in investment led by CVC, becoming the first local startup in the eSIM sector to achieve “unicorn” status globally.
The impact of these restrictions on the technology ecosystem and users remains unclear. However, limiting access to digital services raises concerns regarding technological development and user convenience in the country.
BTK has yet to provide further explanations on the matter. Users and industry representatives are awaiting transparent clarification of the reasons behind the decision and hope for the removal of these restrictions.