Türkiyədə ilk: Robot ölkə vətəndaşı oldu
Türkiyənin Samsun vilayətində “Festman” adlı robota “fəxri şəxsiyyət vəsiqəsi” verilməsi ölkə gündəmini zəbt edib. Bu barədə məlumat X platformasında “RoboHub” hesabından yayıldıqdan sonra sosial mediada geniş müzakirələrə yol açdı.
Xəbərdə Festman robotuna Canik rayonunun Əhali Qeydiyyatı İdarəsi tərəfindən fəxri vəsiqənin təqdim edildiyi bildirilir. Lakin məsələnin hüquqi tərəfi hələ də sual altındadır. Verilən məlumatda robotun tam hüquqlu, rəsmi vətəndaşlıq statusu alması barədə heç bir dövlət sənədi və ya qanunvericilik sənədi göstərilmir. Bu səbəbdən, baş verənlər daha çox simvolik və fəxri bir jest kimi qəbul edilir.
Bu, robotlara simvolik vətəndaşlıq verilməsi ilə bağlı ilk hadisə deyil. Xatırladaq ki, 2017-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanında məşhur “Sophia” robotuna da oxşar, lakin rəsmi olmayan bir status verilmişdi.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, robotlara səs vermə, vergi ödəmə kimi tamhüquqlu vətəndaşlıq statusu verilməsi indiki hüquq sistemlərinin prinsipləri ilə ziddiyyət təşkil edir. Bu cür addımlar əsasən texnologiyanın inkişafını qeyd etmək və cəmiyyətdə süni intellektə marağı artırmaq məqsədi daşıyır.

15 September 2025 10:50
The granting of an “honorary identity card” to a robot named Festman in Turkey’s Samsun province has dominated the national agenda. The news, first shared by the “RoboHub” account on the X platform, quickly sparked widespread debate on social media.
According to reports, the honorary card was issued to Festman by the Civil Registry Office of the Canik district. However, the legal aspect of the matter remains uncertain. No official state documents or legal records confirm that the robot has been granted full and lawful citizenship status. Therefore, the event is regarded more as a symbolic and honorary gesture.
This is not the first case of symbolic citizenship being given to a robot. It is worth recalling that in 2017, the famous robot Sophia in Saudi Arabia was also granted a similar—but unofficial—status.
Experts point out that granting robots full citizenship rights such as voting or paying taxes contradicts the principles of current legal systems. Such gestures are mainly intended to highlight technological progress and to increase public interest in artificial intelligence.