Valideynlər uşaqların Shorts-a baxışını bloklaya biləcək
YouTube və digər sosial media platformaları azyaşlıların onlayn təhlükəsizliyi ilə bağlı beynəlxalq müzakirələr fonunda valideyn nəzarəti funksiyalarını genişləndirir.
Google-a məxsus platforma çərşənbə günü açıqlayıb ki, xüsusilə uşaqlar və yeniyetmələrin YouTube Shorts-a sərf etdiyi vaxta nəzarətlə bağlı yeni valideyn alətləri tətbiq olunur. Artıq valideynlər övladlarının bağlı hesablarının Shorts — TikTok və Instagram Reels-ə bənzər qısa videolar — izləməsinə gündəlik vaxt limiti qoya biləcəklər.
Bundan əlavə, valideynlər Shorts-a baxışı tamamilə bloklaya və ya müvəqqəti məhdudlaşdıra biləcəklər. Məsələn, uşaq dərs üçün YouTube-dan istifadə etməli olduqda yalnız tədris məzmununa baxmasına icazə verilə bilər.
YouTube həmçinin valideynlərə fərdi “yatma vaxtı” və “fasilə ver” xatırlatmaları qurmaq imkanı yaradacaq. Bu funksiyalar böyüklər üçün də əlçatandır və istifadəçilər özləri üçün limitlər təyin edə bilərlər.
Yaxın həftələrdə tətbiqdə qeydiyyat prosesi də yenilənəcək ki, valideynlər və uşaqlar hesablar arasında daha asan keçid edə bilsinlər. Yeni funksiyalar YouTube-un yeniyetmələr üçün mövcud nəzarət mexanizmlərini tamamlayır. Qeyd edək ki, platforma ötən il hesabın yeniyetməyə məxsus olub-olmadığını müəyyən edən yaş təyinetmə texnologiyasını da təqdim etmişdi.

Parents will be able to block children from viewing Shorts
YouTube and other social media platforms are expanding their parental control features amid an international debate about the safety of minors online.
The Google-owned platform announced Wednesday that it is introducing new parental tools specifically for monitoring the time children and teens spend on YouTube Shorts. Parents will now be able to set daily time limits for their children’s connected accounts to watch Shorts — short videos similar to TikTok and Instagram Reels.
Parents will also be able to block Shorts viewing entirely or temporarily restrict it. For example, if a child needs to use YouTube for school, they could be allowed to watch only educational content.
YouTube will also give parents the ability to set personalized “bedtime” and “take a break” reminders. These features are also available to adults, and users can set limits for themselves.
In the coming weeks, the app will also update the sign-in process to make it easier for parents and children to switch between accounts. The new features complement YouTube’s existing controls for teens. It should be noted that last year, the platform also introduced age-based technology that determines whether an account belongs to a teenager.