Vətəndaşlar nikahlarını artıq rəqəmsal formada qeydiyyata ala bilərlər
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təqdim etdiyi “mygov” rəqəmsal hökumət platforması vətəndaşlara daha bir xidmət təqdim edir. Artıq vətəndaşlar “mygov” tətbiqi vasitəsilə nikahlarını rəqəmsal formada qeydiyyata ala bilərlər.
Qeyd edək ki, bu xidmətin “mygov” platformasına inteqrasiyası İRİA və Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı ilə baş tutub.
Bu prosesə başlamaq üçün nikaha daxil olacaq vətəndaşların əvvəlcə tibbi müayinədən keçmələri zəruridir. Müayinədən 14 gün sonra qan analizi nəticələri avtomatik olaraq “mygov” platformasına yüklənir və istifadəçilər nikah qeydiyyatına müraciət etməyə başlamaq barədə bildiriş alırlar. Bildiriş aldıqdan sonra, nikaha daxil olmaq istəyən vətəndaşlar “mygov” tətbiqində aşağıdakı sadə addımları izləyərək nikahlarını qeydiyyata ala bilərlər:
1. “mygov” tətbiqinə daxil olun və "Həyat hadisələri" bölməsində yer alan "Ailə qurmaq" seçiminə tıklayaraq və ya "Xidmətlər" bölməsindən "Nikahın qeydiyyata alınması" xidmətini seçərək prosesə başlayın.
2. Sistem hər iki tərəfin tibbi arayışlarını yoxladıqdan sonra FİN və təsdiq kodları ilə qeydiyyat ekranı açılacaq.
3. Tərəflərdən biri digərinə FİN və təsdiq kodunu göndərərək nikah qeydiyyatı üçün müraciətini davam etdirir.
4. Nikah sonrası götürüləcək soyadı və şəhadətnamə təhvilalma mərkəzini seçin, məlumatlarınızı təsdiqləyin.
5. 30 gün sonra xidmətin statusunun dəyişməsi ilə bağlı vətəndaşa bildiriş gəlir. Status “Tamamlanıb” olaraq göründüyü zaman, 10 AZN məbləğində dövlət rüsumunu ödəyin.
6. Şəhadətnaməniz hazır olduqda, seçdiyiniz təhvilalma mərkəzindən onu əldə edə bilərsiniz.
Nikah haqqında şəhadətnaməni fiziki olaraq aldıqdan sonra, vətəndaşlar rəqəmsal formada da “mygov” tətbiqində "Ailə məlumatlarım" hissəsində bu sənədi əldə edə biləcəklər. Bu yenilik sayəsində vətəndaşlar artıq nikah qeydiyyatını evdən çıxmadan, rahatlıqla və vaxt itirmədən həyata keçirə bilərlər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 iyul tarixli Fərmanına əsasən vətəndaşların tələb olunan nikah haqqında şəhadətnamə məlumatlarını “mygov” platforması üzərindən təqdim etməsi onun fiziki daşıyıcısını təqdim etməsi ilə bərabər tutulur.

Citizens can now register their marriages digitally
The “mygov” digital government platform, presented by the Innovation and Digital Development Agency, offers citizens another service. Citizens can now register their marriages digitally through the “mygov” application.
It should be noted that the integration of this service into the “mygov” platform took place in cooperation with IRIA and the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan.
To start this process, citizens who will enter into marriage must first undergo a medical examination. 14 days after the examination, the blood test results are automatically uploaded to the “mygov” platform and users receive a notification to start applying for marriage registration. After receiving the notification, citizens who want to enter into marriage can register their marriage by following the following simple steps in the “mygov” application:
1. Log in to the “mygov” application and start the process by clicking on the “Starting a Family” option in the “Life Events” section or by selecting the “Marriage Registration” service from the “Services” section.
2. After the system checks the medical certificates of both parties, the registration screen with the FIN and confirmation codes will open.
3. One of the parties continues their application for marriage registration by sending the FIN and confirmation code to the other.
4. Select the surname to be taken after the marriage and the certificate delivery center, confirm your information.
5. After 30 days, the citizen will receive a notification about the change in the status of the service. When the status appears as “Completed”, pay the state fee in the amount of 10 AZN.
6. When your certificate is ready, you can obtain it from the delivery center of your choice.
After receiving the marriage certificate physically, citizens will be able to obtain this document in digital form in the “My Family Information” section of the “mygov” application. Thanks to this innovation, citizens can now carry out marriage registration without leaving home, conveniently and without wasting time.
It should be noted that, according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 16, citizens' submission of the required marriage certificate information via the "mygov" platform is considered equivalent to submitting its physical carrier.