Vibe-coding startapı Windsurf yeni süni intellekt modellərini təqdim edib: SWE-1, SWE-1-lite və SWE-1-mini
16 May 2025 10:03
471 baxış
Proqram mühəndisləri üçün məşhur süni intellekt alətləri inkişaf etdirən Windsurf startapı ilk özəl süni intellekt proqram mühəndisliyi modelləri ailəsini – SWE-1 seriyasını təqdim edib. Startap SWE-1, SWE-1-lite və SWE-1-mini modellərini yalnız kodlaşdırmaya deyil, bütövlükdə proqram mühəndisliyi prosesinə optimallaşdırıldığını bildirir.
Windsurf-un daxili süni intellekt modellərinin təqdimatı bəzi tərəfdarları üçün gözlənilməz ola bilər, çünki OpenAI şirkətinin Windsurf-u 3 milyard dollarlıq anlaşma ilə almaq üzrə olduğu xəbərləri yayılmışdı. Lakin bu model lansmanı göstərir ki, Windsurf təkcə proqram tətbiqləri yaratmaqla kifayətlənmir, həm də bu tətbiqləri gücləndirən modellərin özünü inkişaf etdirməyə çalışır.
Windsurf-un məlumatına görə, SWE-1 modeli öz daxili proqramlaşdırma testlərində Claude 3.5 Sonnet, GPT-4.1 və Gemini 2.5 Pro modelləri ilə rəqabət aparır. Lakin SWE-1 frontier səviyyəli süni intellekt modelləri – məsələn, Claude 3.7 Sonnet – ilə müqayisədə proqram mühəndisliyi tapşırıqlarında bir qədər geri qalır.
SWE-1-lite və SWE-1-mini modelləri bütün istifadəçilər üçün, həm pulsuz, həm də ödənişli platforma istifadəçilərinə açıq olacaq. SWE-1 isə yalnız ödənişli istifadəçilərə təqdim ediləcək. Windsurf SWE-1 modellərinin qiymətini hələ açıqlamayıb, lakin xidmətin Claude 3.5 Sonnet-dən daha sərfəli olduğunu vurğulayır.
Windsurf vibe-coding (konversasiya yolu ilə kodlaşdırma) sahəsində alətləri ilə tanınır. Cursor və Lovable kimi digər vibe-coding startap-lar da var. Ənənəvi olaraq bu şirkətlər OpenAI, Anthropic və Google-un süni intellekt modellərindən istifadə ediblər.
Windsurf-un tədqiqat rəhbəri Nicholas Moy təqdimat videosunda bildirmişdir ki, “Bugünkü frontier modellər kod yazmaq üçün optimallaşdırılıb və bu sahədə böyük irəliləyişlər əldə olunub, lakin bu kifayət deyil... Kodlaşdırma proqram mühəndisliyi deyil.”
Windsurf-un blog postuna əsasən, digər modellər yaxşı kod yaza bilirlər, lakin proqramçının iş mühitində — terminal, IDE və internet kimi müxtəlif platformalar arasında işləməkdə çətinlik çəkirlər. SWE-1 modeli “yarımçıq vəziyyətlər, uzun müddətli tapşırıqlar və çoxsaylı iş mühitlərini” nəzərə alan yeni təlim metodologiyası ilə hazırlanıb.
Startap SWE-1 modelini “ilk konsept sübutu” kimi təqdim edir və gələcəkdə daha çox süni intellekt modelinin inkişaf etdiriləcəyini bildirir.

Windsurf, a startup known for developing popular AI tools for software engineers, has introduced its first family of proprietary AI software engineering models — the SWE-1 series. The startup states that the SWE-1, SWE-1-lite, and SWE-1-mini models are optimized not only for coding but for the entire software engineering process.
According to Windsurf, the SWE-1 model performs competitively in internal programming benchmarks against Claude 3.5 Sonnet, GPT-4.1, and Gemini 2.5 Pro. However, SWE-1 falls slightly behind frontier AI models, such as Claude 3.7 Sonnet, on software engineering tasks.
The SWE-1-lite and SWE-1-mini models will be available to all users on the platform, both free and paid, while SWE-1 will be accessible exclusively to paid users. Windsurf has not yet disclosed pricing for the SWE-1 models but emphasizes that serving the models is more cost-effective compared to Claude 3.5 Sonnet.
Windsurf is recognized for its vibe-coding tools, which enable software engineers to write and edit code through conversational AI. Other vibe-coding startups include Cursor and Lovable. Traditionally, these companies have relied on AI models from OpenAI, Anthropic, and Google to power their applications.
Nicholas Moy, Head of Research at Windsurf, noted in a presentation video: “Today’s frontier models are optimized for coding, and they have made significant progress in recent years. But that’s not enough for us... Coding is not software engineering.”
According to Windsurf’s blog post, while other models excel at writing code, they struggle to operate across multiple surfaces programmers typically use — such as terminals, IDEs, and the internet. The SWE-1 model was trained using a new training methodology that accounts for incomplete states, long-running tasks, and multiple work environments.
The startup describes SWE-1 as an “initial proof of concept” and plans to develop more AI models in the future.