Wikipedia-nın öz təsisçisini blok edib
Wikipedia-nın həmtəsisçisi Larry Sanger qurulmasında iştirak etdiyi platformadan müddətsiz uzaqlaşdırılıb. Məlumata görə, buna səbəb onun X sosial şəbəkəsində izləyicilərini Wikipedia daxilində aparılan müzakirələrə yönləndirməsi olub. Qərar platformanın könüllü redaktorlar icması tərəfindən qəbul edilib.
Larry Sanger tətbiq edilən qadağanı sərt tənqid edərək prosesi “məhkəmə teatrı” adlandırıb. O, həmçinin Wikipedia-nın idarəetmə sistemini qeyri-effektiv və anarxik olmaqda ittiham edib.
Qeyd edək ki, Sanger 2002-ci ildə Wikipedia layihəsindən ayrılıb. O, son illərdə platformanın qərar qəbuletmə mexanizmlərini və redaksiya siyasətini dəfələrlə tənqid edib. Son hadisə isə tərəflər arasında uzun müddətdir davam edən fikir ayrılıqlarını daha da dərinləşdirib.

Wikipedia co-founder Larry Sanger has been indefinitely suspended from the platform he helped found. According to reports, the reason for this was that he directed his followers on the X social network to discussions taking place within Wikipedia. The decision was made by the platform's volunteer editors' community.
Larry Sanger strongly criticized the ban, calling the process "court theater." He also accused Wikipedia's management system of being ineffective and anarchic.
It should be noted that Sanger left the Wikipedia project in 2002. In recent years, he has repeatedly criticized the platform's decision-making mechanisms and editorial policies. The latest incident has deepened long-standing disagreements between the parties.